, , ,

منزلت امیرالمومنین


بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت امیرالمومنین علیه السلام سرالسر است واین سر،، لااله الاالله میباشد که مولانا درمورد حضرت می فرماید :
چشم تو ادراک غیب آموخته / چشم جمله حاضران بردوخته
ادراک لااله الاالله ، ادراک غیب است .

غیب یک معنی اش آن است که آدم نمی داند مثلا پشت دیوارچیه ؟ وبرای ما غیب است و یک وقت معنی غیب این است که باطن ظاهر ست “عالم الغیب والشهاده ” یعنی خداوند هم ظاهر وهم باطن عالم برایش آشکار است وبرای خدا ظاهر وباطن فردا وپس فردا معنی ندارد  اینکه ” چشم تو ادراک غیب آموخته ” یعنی سر واسرار و مولوی معلومه که طبق حدیث “الحقیقه ” اشعار رو فرموده ، پس حضرت امیر سرالسراست.

باز باش ای باب رحمت تا ابد/ “بارگاه ماله کفوا احد کفوا احد شرح الصمد است وصمد یعنی “مالاجوف له”یعنی پراست وخلل وجودی نداردوکفوی برایش نیست ،، همه عالم هستی را فرا گرفته است
.
خداوندتبارک وتعالی کفوی و مثالی ندارد ، همتایی ندارد وچون پر است پس بی نهایت است و معنی ندارد که یک متناهی و یک غیر متناهی در مقابل هم باشند  پس حضرت امیر علیه السلام بارگاه این چنینی است ، بارگاه الصمد و مظهر “قل هوالله احد” است . چون وقتی پیامبر اکرم آن توحید و روح بی نهایت درش نازل شد مخاطب خداوند قرار گرفت ولذا “قل” را ازخداوند شنید و ما هم باید سعی وتلاش نماییم که مخاطب خداوند باشیم و اگرآدم مخاطب قرارگرفت توحید برای او نازل می شود. مولانا هم این سر را از حضرت امیر ادراک کرده است .

درسه گفتار جناب استاد امامی روحی فداه

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *