مربی تربیت محور

وقتی با هم کار نمیکنیم…

🌀 سکولاریسم در جانِ برخی از ما حزب‌اللهی‌ها ریشه دوانده؛ وقتی «با هم» کار نمی‌کنیم!
⭕️ در #مدارس ما غیر از معنویت انفرادی و اخلاق فردی، باید #تشکیلات یاد بدهند

⭕️ اشکال این همه مشکلات در کشور با وجود این همه امکانات، این است که مؤمنین «کار تشکیلاتی» بلد نیستند!

⭕️تشکیلات یعنی چه؟

⭕️ مهم‌ترین تجربۀ هیأت‌داری چیست؟

⭕️هیأت ضعیف چه هیأتی است؟
___________________________

#حجت_الاسلام_پناهیان:

⭕️ در مدارس ما غیر از اخلاق فردی، باید تشکیلات یاد بدهند!

🔹ما در دفاع مقدس، نیروهای نظامی خودمان را در #بسیج، به‌صورت «تشکل» اداره کردیم، ولی متاسفانه حالا نیروهای #سیاسی ما هم بلد نیستند تشکل بیابند! یک عده‌ای پشت درِ اتاق بسته، منتظرند تا دودِ سفید لیست انتخابات بیرون بیاید، ولی این بدنه از آن تصمیماتِ پاتوق‌های سیاسی چیزی نمی‌فهمند.

🔹همچنین در عرصۀ #اقتصاد؛ کدام تشکیلات معنوی، ولایی و مؤمنانه برای #اقتصاد_مقاومتی دیده‌اید که جوان‌های حزب‌اللهی «با هم» کار کنند؟! سکولاریسم در جانِ برخی از ما حزب‌اللهی‌ها ریشه دوانده ؛ وقتی «با هم» کارِ اقتصادی نمی‌کنیم.

🔹در #مدراس ما غیر از معنویت انفرادی و اخلاق فردی، باید #تشکیلات یاد بدهند! در همۀ زمینه‌ها ما نیاز به تشکیلات داریم.

🔹اشکال ما-که با وجود این همه امکانات هنوز این همه مشکلات در کشور داریم، این است که مؤمنین، رشد معنوی خود را در کار تشکیلاتی نمی‌بینند. اشکال ما این است که اساساً اخلاق و معنویت منهای تشکیلات در جامعۀ ما تبلیغ و تبیین می‌شود. یک حزب‌اللهی بدون اینکه کار تشکیلاتی بکند و عُرضه و اخلاق تشکیلاتی بودن را داشته باشد، می‌تواند به‌سهولت خودش را حزب‌اللهی و مؤمن بنامد! بله؛ چنین کسی در تظاهرات هم شرکت می‌کند، و حرکت‌های توده‌ای را بلد است، ولی این کافی نیست.

⭕️تشکیلات یعنی چه؟

#تشکیلات یعنی چه؟ یعنی یک گروهی که می‌خواهند با هم بندگی کنند، و لزوماً وقتی با هم شدند باید تقسیم کار کنند؛ آن‌هم با یک انگیزۀ مساوی، نه اینکه مسئول بیچارۀ اداره، احساس مسئولیت کند ولی دیگران «رفع تکلیفی» کار کنند! اینکه افراد به‌صورت تشکیلاتی حضور پیدا کنند، خیلی فرق دارد. شما بچه‌های هیأت که جمعی‌تان از دانشگاه‌های مختلف اینجا جمع شدید و حضور پیدا کردید، وقتی هیأتی را در دانشگاه راه می‌اندازید، آن بیست نفر هستۀ مرکزی را آیا کسی باید جذب کند تا به هیأت بیایند؟! مداح یا سخنران هر کسی که باشد، آن بیست نفر پایۀ اصلی هیأت مقیّد هستند بیایند و زودتر هم می‌آیند و تقسیم کار هم می‌کنند. در تقسیم کار هم، با هم سرِ پُست‌ها دعوا نمی‌کنند و راحت در مقابل همدیگر کوتاه می‌آیند.

⭕️ اگر تشکیلاتی نبودی، جلو نیا!

🔹ولایت‌مداران عزیز! خواستی شعار ولایی بدهی، اگر تشکیلاتی نبودی جلو نیا؛ همان عقب بایست! تو فقط به درد کارهای توده‌ای می‌خوری و بیش از آن نمی‌توانی گره باز بکنی! باید کار تشکیلاتی بلد باشی تا بتوانی با هم‌کیشان خودت تعامل کنی، تقویت کنی و حرکت را جلو ببری! نه اینکه مثل بعضی‌ها، دو روز با هم کار می‌کنند و بعد منشعب می‌شوند و نمی‌توانند با همدیگر کار کنند.

⭕️ هیأت ضعیف، چه هیأتی است؟

🔹هیأت ضعیف چه هیأتی است؟ آیا هیأتی است که یک لیدر داشته باشد و ده تا نیروی ضعیف؟! خب اینکه تشکیلات نیست! وقتی در یک هیأت، بیست تا نیروی قوی‌-که هر کدام‌شان می‌توانند ده تا هیأت اداره کنند- دور هم جمع شدند و «باهم» کار کردند، این #هیأت واقعاً #قوی می‌شود، این می‌شود «تشکّل»! ولی مگر خودخواهی‌ها اجازه می‌دهد که ما- در عرصه‌های مختلف¬- تشکّل پیدا کنیم؟!

⭕️مهم‌ترین تجربۀ هیأت‌داری چیست؟

🔹مهم‌ترین تجربۀ هیأت‌داری این است که در هیأت یک پستی را بگیری، آماده باشی یکی از این جوان‌ها که جذب هیأت شده، پُست خودت را به او بدهی و کمکش کنی. اینجا پُست برای نگه داشتن نیست، نان و آب که ندارد! و در همین رابطۀ تشکیلاتی است که هیأت توسعه پیدا می‌کند؛ نه در تبلیغات بنری و دیواری!

⭕️اهل‌بیت(ع) هیچ‌وقت ما را «عشقی» به کربلا دعوت نکرده‌اند

🔹 اهل‌بیت(ع) هیچ‌وقت ما را «عشقی» به کربلا دعوت نکرده‌اند، بلکه فرموده‌اند فقرا سالی یک‌بار به کربلا بروند و ثروتمندان سالی دوبار(تهذیب/۶/ ۴۳) وقتی اهل‌بیت(ع) برای ما برنامۀ سفر کربلا تعیین کرده‌اند، این یعنی یک #کارِ_تشکیلاتی، و این دیگر به عشق و حال ما وابسته نیست! جالب اینجاست که برخی از هیئتی‌ها -خیلی نادر- می‌گویند: «باید هروقت حسّ و حالش را داشتی به کربلا بروی!»

سخنرانی در محضر رهبر معظم انقلاب روز اربعین

✅کتاب هایی که فعالان فرهنگی حتما باید بخوانند

به همه ی فعالین فرهنگی توصیه می شود که زندگی شهدایی را که کار فرهنگی می کردند، حتما مطالعه کنند.

این شهدا الگوهای خوبی برای راهمان هستند.

کتاب هایی مثل:
🔹عارفانه
(زندگی نامه شهید احمد علی نیّری)

🔸علمدار
(زندگی نامه ذاکر شهید سید مجتبی علمدار)

🔹پسرک فلافل فروش
(زندگی نامه شهید محمد هادی ذوالفقاری)

🔸سلام بر ابراهیم
(خاطرات شهید ابراهیم هادی)

طرح درس:مراقبت از بدن
مخاطب:نوجوان

از بچه‌ها بپرسید چقدر مراقب خودشان هستند؟ چقدر مواظب گوش و چشم و دهان خود هستند؟ و بعد هر کس بگوید چطوری از دهان و چشم و گوشش مراقبت می کند. احتمالا برداشت اولیه بچه‌ها این است که مثلا مسواک زدن باعث یعنی مراقبت از دهان یا مثلا استفاده نکردن از دست آلوده برای پاک کردن چشم، یعنی مراقبت از آن.
حالا نویت شماست که بگویید چطور از دهان و چشم و گوش و سایر اعضای بدن‌تان مراقبت می‌کنید.

🔷مراقبت از گوش
🔹الف) چه چیزی گوش نکنیم: خیلی از چیزها نباید به گوش انسان برسد، نه برای این‌که مثلا به گوش آسیب می‌رساند و آن را کر می‌کند، بلکه چون لیاقت گوش انسان به عنوان خلیفه الله بیشتر از آن است که به هر چیزی مشغول شود؛ مخصوصا چیزهایی که انسان را از یاد خدا غافل می کند.
بر همین اساس است که مراجع بزرگوار تقلید می گویند هر موسیقى که به حسب طبیعت خود از نوع موسیقى لهوى باشد، حرام است اعم از اینکه مهیّج باشد یا خیر و موجب ایجاد حزن و اندوه و حالات دیگر در شنونده بشود یا خیر و هرگاه غزل‏هایى که همراه با موسیقى خوانده مى شوند به‌صورت غنا و آواز لهوى مناسب مجالس لهو و لعب در آیند، خواندن و شنیدن آنها حرام است. ضمنا گوش‌دادن به غنا به‌طور مطلق حرام است، چه در خانه به تنهایى شنیده شود و یا در حضور دیگران و چه در او تأثیر بگذارد یا خیر.
از طرفی فقط موسیقی و طرب یک آهنگ نیست که آن را برای روح انسان مضر می‌کند، بلکه شعر آن هم نباید مفسده داشته‌باشد، خواننده آن هم نباید زن باشد و همچنین نباید به بی‌دینی مشهور باشد. چون همان صدای انسان بی‌دین هم خودش روح را کدر می کند.
🔹ب) چه چیزی گوش کنیم: شنیدن قرآن جدای از آرامشی که در انسان ایجاد می‌کند، در تربیت روح مؤثر است و زمینه‌ساز پذیرش راحت‌تر مباحث معرفتی و اعتقادی خواهد بود. گوش دادن به آهنگ طبیعت و موسیقی جاری در رودخانه و باد و هر آن‌چه از آیات الهی است هم در این مسیر کارایی دارد. همان‌طور که شنیدن صدای مادر برای یک فرزند. و اگر گوش جان باز کنیم می‌شنویم که کل کائنات دارند تسبیح خدا را می‌گویند.

🔷مراقبت از چشم
🔹الف) چه چیزی نبینیم: در بحث چشم‌چرانی گفتیم که چشم دریچه‌ای است با ضریب نفوذ بالا در بدن برای شیطان. چنان‌چه شاعر گفت:
ز دست دیده و دل هر دو فریاد/ که هر چه دیده بیند دل کند یاد
بسازُم خنجری نیشش زفولاد/ زنُم بر دیده تا دل گردد آزاد
این باقی‌ماندن تصویر در ذهن است که کار را خراب می‌کند. برای همین است که نگاه به نامحرم را تیری می‌دانیم که از پیکان شیطان بر دل آدمی رها می‌شود. نگاه انداختن به خانه مردم بدون اجازه آنها نیز حرام است و اثر سوء بر انسان خواهد داشت. برای مخاطب نوجوان (و البته برای هر روح لطیفی) نگاه کردن به تصاویر خشن نیز مناسب نیست و روحیه آنها را خراب می‌کند.
🔹ب) چه چیزی ببینیم: نگاه کردن به صفحات قرآن هم ارزشمند است و روح و البته خود چشم را جلا می‌دهد. دیدن روی مادر و پدر از روی محبت هم انسان‌ساز است. همین‌گونه است نگاه کردن به چهره عالم و استاد و معلم.
نگاه به طبیعت هم اگر با تفکر همراه گردد قطعا برای رشد انسان مفید خواهد بود.

🔷مراقبت از دهان (زبان)
🔹الف) چه چیزی نگوییم: در کل سکوت خوب است و بهتر است تا لازم نشده فرد چیزی نگوید. سایر گناهان زبان را هم در طرح درس‌های معرفتی بررسی کردیم. دروغ، تهمت، غیبت، تمسخر، شایعه، چاپلوسی، فخر فروشی و …. همه و همه نشان می‌دهد که چقدر زبان در عاقبت به خیری یا فرو افتادن او در چاه بدبختی مؤثر است.
🔹ب) چه چیزی بگوییم: خواندن قرآن، مسواک زدن و خواندن ادعیه را توصیه می کنیم. انسان باید راست بگوید البته لازم نیست هر راستی را بیان کند ولی اگر قرار به صحبت است باید صادقانه باشد. یکی از کارهای خوب هم که شما می‌کنید انتقال معارف الهی از طریق زبان است.

🔷لامسه
دست دادن و لمس کردن بدن نامحرم حرام است. استفاده از طلا برای مردان نیز منع دارد.
وضو گرفتن و غسل جمعه هم باعث سلامتی بدن حتی بعد از مرگ خواهد شد.
🌼🌿🌼🌿🌼
🌿🌼🌿🌼
🌼🌿🌼
🌿🌼
🌼
ت مثل تجربه
یکصد تجربه موفق فعالان فرهنگی مساجد

🔰تجــربہ چہل و یڪم

🔸عنوان تجــربہ 🔸یڪ دانہ تسبیح ڪربلا

🔷🔹شــــرح تجـــربہ

✍یڪ بار ڪہ از سفر زیارتے ڪربلا برگشتم ، وقتی بہ مسجد رفتم بچہ های گروه گفتند:‌ انشاء اللہ ڪہ سوغاتی ما یادتان نرفتہ،تأملی ڪردم و گفتم؛ انشاء اللہ ڪہ نہ ، دست ڪردم توی جیبم و یڪ تسبیح ڪربلا در آوردم، اول از ارزش و جایگاه معنوی خاڪ ڪربلا برایشان گفتم و بعد نخ تسبیح راباز ڪردم و گفتم هر ڪس یڪ دانہ از این تسبیح را بہ سر تسبیح خود در منزل وصل ڪند و هر وقت می خواست ذڪر بگوید و یا تسبیحات بخواند یڪ صلوات برای امام حسین (ع) و شہدای ڪربلا بفرستد و ما را هم از دعای خیر فراموش نڪند.
این مربی با تجربہ می گفت: گاهی دادن هدیہ ڪوچڪ هم ارزش دارد چون معنایش این است ڪہ ما بہ یاد شما بوده ایم، مثلا می توان از حرم مطہر امام رضا(ع) یڪ شیشہ آب متبرڪ برد و بین بچہ های گروه تقسیم ڪرد اما یادتان باشد ڪہ بی بہانہ هدیہ ندهید.
وی همچنین چندین شیوه مختلف رفتاری ویژه جذب و اثرگذاری بر اعضای گروه را بہ این شرح بیان ڪرد:
🔅 محبت بی دریغ و از صمیم قلب بہ متربیان مثلا از طریق دست ڪشیدن روی سر بچہ ها
🔅 ڪمڪ ڪردن بہ اعضای گروه مثل آنڪہ اگر خودڪار از دستش افتاد آن رابرداریم و بہ او بدهیم.
🔅سربہ سر آنہا بگذاریم تا از لاڪ تنہایی در بیایند و لبخند روی لبہایشان نقش ببندد.
🔅 بہ بچہ ها بگوییم ڪہ برایشان دعا ڪرده ایم.
🔅 در مواقعی ڪہ در گوشی حرف زدن، بقیہ اعضای گروه را حساس نمی ڪند؛

🔶🔸هدف از اجـــراے تجربہ

ایجاد صمیمیت و برقراری رابطہ عاطفی بین مربی و متربی، جذب از طریق شیوه های ساده رفتاری.

🌀نڪتہ مرتبط تڪمیلے

✍ یادمان باشد ڪہ در حلقہ های تربیتی مساجد ،دوستی برای دوستی هدف نیست بلڪہ دوستی براے اثر گذاری اصالت دارد پس محبت تبعیض آمیز ،صمیمیت افراطی و خدشہ دار شدن شأن و جایگاه مربی در بین متربیان ،هرگز بہ صلاح نیست.
هم چنین در انجام شیرین ڪاری و خنده نیز باید حتما مراقب بود ڪہ نڪات منفی و بدآموزی های احتمالی در اجراے برنامہ ها نباشد.

📚 ” ت مثل تجربہ” محمد مہدی نجاتے

#تجربه
مربی محــــور،مسجد مــــدار

🌼🌿🌼🌿🌼🌿🌼

صد نکته در شناخت دنیای پسران ویژه #والدین و #مربیان
بخش دوم

✅همه بچه ها از درک نشدن احساساتشان دچار سرخوردگی می شوند. این حالت با رنجش آغاز می شود، اما وقتی مشکل به قوه خود باقی می ماند، یک پسر از خود می پرسد که آیا برداشت او از وجود خویش، طبیعی، منطقی و صحیح بوده است؟
وقتی پسران دریابند که آرزوهایشان نادیده گرفته یا سوء تعبیر می شود، نه تنها احساس سر افکندگی می کنند، بلکه دلخوری، عصبانیت و از همه بدتر تردیدشان نسبت به خود افزایش می یابد.
می توان با پیش بینی نیاز های او و ابراز دقیق افکار احتمالی اش،توجه و درک خود را نشان داد. مثلا می توانید بگویید:
«فکر می کنم کمی دلخور هستی،درست است؟»
این کار به او فرصت می دهد که به مخالفت بپردازد و مانع سوء تعبیر شما شود.

🔹🔸وظیفه والدین:
✅رفتارش را به دقت بررسی کنید تا عوامل و احساسات احتمالی اش را دریابید،بگذارید بفهمد که شما به احساسات و عواطفش آگاهی دارید.
✅برداشت او را از دنیا بپذیرید؛ طبیعی است که نظر او با نظر شما یا دیدگاه شما با دیدگاه او یکسان نباشد.

🔹🔸وظیفه مربیان:
✅کار کلاسی را که علایق و بیزاری های پسران را نشان می دهد در برنامه قرار دهید، و بکوشید بعضی از آن نکات را به یاد بسپارید
✅آگاهانه تلاش کنید الگوهایی را در کار یک پسر بیابید که شما را قادر می کند او را به عنوان یک فرد مستقل ببینید: «راستی،تو نقاشی کردن از پرنده ها را خیلی دوست داری… درست است؟؟»

منبع:صد نکته در شناخت دنیای پسران
کانال:معلمان افسران جنگ نرم

#شناخت_دنیای_پسران
مربی محور،مسجد مدار

پیشرفت مجموعه ها در گروی اهداف هستند.

اگر دقیق تر نگاه کنیم به مجموعه ها و مراکز فرهنگی که کار تشکیلاتی می کنند و الان در روند پیشبرد اهدافشان موفق هستند ، خواهیم دید که برنامه ریزی و تعیین یک #هدف_عقلانی که در سطح بالا تعیین میشود تاثیر بسیار زیادی در موفقیت دارد.

همین عوامل ناچیز ، موفقیت های بزرگ را به ثمر می رساند.

انتخاب هدف به عنوان محور در مراکز و چرخیدن حول آن میتواند نوید بخش #جذب_حداکثری و دفع حداقلی در مرکز باشد.
به این نکته باید توجه داشت که برنامه ریزی و هدف گذاری باید مطابق آسیب شناسی و پتانسیل مجموعه صورت گیرد چرا که فرمول بالا (جذب حداکثری و دفع حداقلی) دچار مشکلاتی خواهد شد و برعکس میشود.
دقت به فرامین مقام معظم رهبری و با توجه به نظرات سایر فعالین فرهنگی میتوان برنامه ی منسجم و استواری طراحی کرد و آن را به عمل در آورد.
یادآور شوم که در هدف گذاری یک مجموعه ، رکن تربیت یکی از مهم ترین ارکان مجموعه است.
یعنی باید به آن توجه زیرساختی و دقیقی بشود چرا که قلب تپنده ی یک مرکز ، نهاد تربیت است.
تربیت وظیفه ی تعلیم و تربیت و تزکیه ی افراد را دارد.
این حرف خیلی حائز اهمیت است در بحث مراکز که کادر سازی که توسط تربیت شکل می‌گیرد و قرار است اعضای نوجوان و جوان امروزی بعد ها جایگزین افراد فعلی در نهاد هدف گذاری بشوند باید نسبت به اعضا و تشکیلات مرکز تعصب و ایجاد علقه داشته باشند.

✍مصطفی کریمی

#یادداشت
#هدف_گذاری
مربی محور،مسجد مدار

“من سیاسی نویس نیستم”

نویسنده : وحید ملتجی
تعداد صفحات : ۱۲۰
قطع کتاب : رقعی
نوع جلد : گالینگور
ناشر:آرما
تاریخ چاپ : ۱۳۹۲

در مقدمه این کتاب آمده است: «آنچه در این کتاب آمده،دغدغه هایی است که هر کدام بر اساس حال هوا و شرایط زمانی و مکانی خاص خود در پایگاه اینترنتی«بهانه ها» منتشر شده(که البته در بعضی موارد این دغدغه ها رنگ نقد به خود گرفته) و این که قرار گرفتنشان در کنار هم چه وضعیت و برایندی خواهد داشت… نمی دانم!
اما می دانم قصد از انتشار آن یادداشت ها ، طرح مسئله است و حالا تازه ابتدای راه است برای ارائه:مدل ، راه حل و شیوه اصلاح.
بیشترین قصه ام آن است که می بینم و می دانم که می شود و باید فرهنگمان در قله باشد…اما نیست…»

مباحثی که وحید ملتجی در این کتاب مطرح می‌کند، عبارتند از مدیریت هیات، مناسک آیینی و عزاداری تا اوقات فراغت، رسانه و سینما؛ و همه موضوعات مهمی که در حوزه برنامه ریزی، سیاست گذاری و مدیریت فرهنگی نقش اساسی دارند.

وقتی جوانانی می‌پرسند می خواهیم کار فرهنگی بکنیم، چه بخوانیم؟ این کتاب یکی از آثاری است که می شود به دست آنها داد و مطمئن بود چیزی از آن خواهند آموخت.

بخشی از کتاب:

مهندسی فرهنگی چیست و کیلویی چند است؟

البته قبول دارم که به جنس و فروشنده و کشور تولید کننده بر می گردد و برای همین است که هنوز نمی دانیم اوضاع چه جوری است و چه باید کرد و همینطور مشغول فعالیت و دور زدن هستیم. امید که سرمان گیج نرود!

کتابی جذاب و خواندیست….

#معرفی_کتاب
#مت_سیاسی_نویس_نیستم
#وحید_ملتجی
مربی محور،مسجد مدار
☝️ ☝️ ☝️ ☝️

🌕خصوصیاتی از شهید بهشتی

🍂یکی از خصوصیات بارز شهید بهشتی ، عادت به #کار_دسته_جمعی و محور کار دسته جمعی قرار گرفتن بود .

🍂 یکی از بارزترین خصلت های کار دسته جمعی این است که آدم بتواند از عقیده خویش در مقابل عقیده جمع صرف نظر کند ؛ یعنی تشخیص جمع را بر تشخیص خودش غلبه بدهد و آقای بهشتی این جوری بود …

بچه مذهبی ها❗️
بچه هیئتی ها❗️
بچه مسجدی ها❗️
وقتی تو جلسات تشکل با رفقا دور هم جمع میشید ، چقدر سعی میکنی مثل شهید بهشتی باشی ؟

#تشکیلات
#شهید_بهشتی
مربی محور،مسجد مدار
‌@morabi_masjed

مربی محور،مسجـد مدار, [۱۰٫۱۲٫۱۶ ۱۰:۴۱]
صد نکته در شناخت دنیای پسران ویژه والدین و مربیان
بخش سوم

✅پسران جوان احتمالاً بیش تر از دختران مورد مواخذه قرار می گیرند.
آن ها غالباً پر سر و صداتر و غیر قابل کنترل هستند؛ بیشتر در معرض حوادث هستند چون کمتر تابع نظم هستند و کمتر توانایی شرح احساساتشان را دارند، چون زبان آن ها دیر تر باز می شود.
سرزنش های ناشیانه مخالفت را بر می انگیزاند و می تواند لطمه ی بزرگی به آن ها وارد کند.
اگر می خواهید او را برای این مسائل مورد مواخذه قرار دهید، واقعیت های ویژگی های فردی او را از اعمالش جدا کنید.
با این کار خللی در ارزشی که او برای خود قائل است وارد نمی شود، ضمن آنکه او می آموزد رفتار خود را مهار کند وعواقب آن را دریابد.
یک پسر پر سر و صدا غالباً سالم و سر حال و در عین حال خسته کننده است. تنها به این دلیل که رفتار یاتمایل ویژه ی او را نسبت به چیزی نمی پسندید، از وی سلب اعتماد نکنید.
هرگز نگذارید زیر باران سرزنش های شما احساس نابودی کند.

🔹🔸وظیفه والدین:
✅برای اینکه دیدگاه مثبتی داشته باشید، پیش از آنکه رفتارش را تفسیر کنید، به نکات قوت او بیندیشید.
✅کتک زدن او با دست یا یک شیء باعث می شود که احساس کند او را دوست ندارید.

🔹🔸وظیفه مربیان:
✅ویژگی های مثبت هر متربی که شما را به خود جلب می کند، تشخیص دهید آنگاه صادقانه و به راحتی می توانید بگویید که مشکل در رفتار آن پسر است، نه خود او.
✅رفتار خارج از قواعد اصول را به طور کامل توصیف کنید و از کاربرد واژه «تو»اجتناب کنید.
این جمله ی:«آن طور که با خط کش ضربه میزنی،آزار دهنده است»کمتر از جمله:«تو واقعاً آزار دهنده ای»تحریک آمیز و رنجش آور است.

منبع:صد نکته در شناخت دنیای پسران
کانال همکار:معلمان افسران جنگ نرم
#شناخت_دنیای_پسران
مربی محور،مسجد مدار

✅نوجوان جذب حرف های نو میشود

نوجوان در ابتدای جذبش ، جذب اشخاص میشود نه ارزش های مجموعه.
باید حواسمان به این نکته باشد.
دل مأمن محبت و احساسات نوجوان است.
نوجوان #جذب شمای مربی میشود نه جذب میز پینگ پنگ ، او میز پینگ پنگ را با تو میخواهد ، او نماز جماعت را با تو میخواهد ، او تو را به عنوان مربی نپذیرفته بلکه تو را به عنوان یک شخصی که از خانواده به او نزدیکتری پذیرفته ،پس
👈 تو با احتیاط عمل کن.

تزکیه ی نفس باید کرد ، نماز شب باید خواند و از خداوند متعال درخواست کمک باید کرد.
توسل به اهل بیت و کمک خواستن از آن ها به شما کمک میکند که از مسیر خود خارج نشوید.
اگر مربی دارای یک مسیر مشخص نباشد ، قومی را به گمراهی می کشاند.
$مربی، راه بلد یک جماعت گمراه است که به تعبیر قرآن آن قوم در گمراهی روشن به سر می برند.
معتقدیم در امر #تربیت مربی بیدار کننده ی فطرت در خواب رفته ی متربی می باشد.
مربی تنها وظیفه اش همین است و باید این اصل را پیشه ی خود قرار دهد و سرگرم کردن متربی را در فرع امور قرار دهد.

✍مصطفی کریمی
#یادداشت
#نوجوان
#جذب
مربی محور،مسجد مدار

هنر ارتباط مؤثر
(روشهای ارتباط با مخاطب)

💢بخش۱

اولین روشی که در ارتباط موثر مد نظرمان قرار دادیم و مطرح کردیم که تقریباً شاید بتوانیم بگوییم مهم‌ترین روش ارتباط موثر است #هنر_خوب_گوش_کردن است در سوره‌ی توبه آیه‌ی ۶١ خداوند این گونه می‌فرماید:
و منهم الذین یؤذون النبی و یقولون هو اذن قل اذن خیر لکم یومن و بالله
به پیغمبر لقب گوش را می‌دادند. چرا؟ چون پیامبر ماهرانه و عاشقانه صحبت‌های دیگران را گوش می‌کرد و همین سبب جذب کردن مخاطبین می‌شد. ما باید بتوانیم با مخاطبمان طوری رفتار کنیم که در وهله‌ی اول حرف‌هایش را گوش کنیم پای درد و دل‌هایش بنشینیم، البته ماهرانه و عاشقانه. اگر من ماهرانه و عاشقانه که اشاره داشت به همان اصل‌های اول که خدمت شما عرضه داشتیم اصلی که ما باید مخاطبمان را دوست داشته باشیم چون دوستش دارم و عاشقش هستم و چون می‌خواهم هدایت بشود و هدایت شدن او به انتقال این پیام‌ها می‌باشد و انتقال این پیام‌ها به این است که اول باید تخلیه شود تا بتواند حرف من را گوش کند پس من عاشقانه به حرف‌هایش گوش می‌کنم البته این هنر خوب گوش کردن یک سری ثمرات خوب دیگر هم دارد یکی از آن‌ها این است که تخلیه می‌شود و حرف من را خوب گوش می‌کند. یکی این است که به او شخصیت داده‌ام.
وقتی به او شخصیت دادم صمیمت من در قلب او بیشتر می‌شود و آن اصل سومی که خدمت شما گفتیم بیشتر می‌شود یعنی انتقال محبت ما به مخاطب. در کلام امام صادق علیه‌السلام داریم که حضرت می‌فرمایند: صحبت کردن ظاهر می‌کند هر آنچه که در قلب هر کسی است که این هر آنچه در قلب هرکسی است بیان باشد از علم و جهل یعنی چه قدر علم دارد و چه قدر جهل دارد و از صفا و صمیمیتی که درقلبش است و کدورت‌هایی که قلبش است یعنی علاوه بر این که من به او اجازه می‌دهم صحبت کند ظاهر می‌کند هرچه در قلبش است تخلیه می‌شود مخاطب من ظاهر می‌کند در قلبش. در بحث مخاطب شناسی از این بحث هم استفاده می‌کنیم. یکی از روش‌های شناخت مخاطب همین است که بگذاریم صحبت‌هایش را کند وقتی صحبت می‌کند ما تازه متوجه می‌شویم این چه کاره است. چه خصوصیت‌هایی دارد چه ویژگی‌هایی دارد به چه چیزهایی آگاهی دارد از چه چیزهایی بدش می‌آید از چه چیزهایی خوشش می‌آید البته در روش بعدی از این قسمت می‌خواهیم استفاده کنیم. ان‌شاءالله همان جا توضیحش را می‌دهیم.
اما همین هنر خوب گوش کردن هفت تکنیک دارد یک محیط یعنی محیط را باید آماده کنیم اگر من خودم و فضای خودم را طوری بچینم که مخاطب نتواند به من نزدیک شود این فایده ندارد رسول الله تمام همتشان را به خرج می‌دادند تا مخاطب را به سمت خودشان بکشانند. چه می‌کردند؟ سلام می‌کردند. تبسم دائمی حضرت همیشه لبان حضرت پر تبسم بود این باعث می‌شود مخاطب بیاید به سمت من.
ظاهر آراسته داشتن. بوی خوش دادن، این‌ها محیط را آماده می‌کند.
دوم انتخاب موضوع با مخاطب باشد.
سوم موانع را باید از بین ببریم.

#روشهای_ارتباط_مؤثر
مربی محور،مسجد مدار
@morabi_masjed

مربی محور،مسجـد مدار, [۱۱٫۱۲٫۱۶ ۱۲:۴۷]
مدگرایی در جوانان

برای پاسداری از الگوهای مناسب و مطلوب و مبارزه با مدل‏های نامطلوب دو کار ضروری به نظر می‏رسد:

۱. تبیین الگوهای مطلوب و شناساندن آن‏ها به جوانان جامعه.
۲. اثبات عقلانی نبودن تقلیدهای کورکورانه و پیروی‏های ناآگاهانه برای #جوانان.

همان گونه که ارائه‏ی رفتارهای مطلوب و اشاره به مسائل مختلفی که می‏تواند در اطراف مدل مورد نظر مطرح شود، جذّابیت رفتار مطلوب را افزایش می‏دهد، پرسش در جهات مختلف الگوهای ناصواب نیز می‏تواند زمینه‏ی مبارزه با آن را فراهم سازد.

بررسی آثار و پیامدهای الگوهای تازه برای آنان که می‏اندیشند، نقش مؤثّری دارد و چنان چه به طور کامل شناخته شود، می‏تواند در جاذبه‏ی الگوها تأثیر بگذارد. اگر جوان بداند پوشیدن لباس خاصی با رنگ و اندازه و چسبندگی مخصوص، روغن زدن افراطی به موهای سر و… باعث بی‏ارادگی انسان می‏شود و زمینه‏ی خودباختگی را فراهم می‏سازد، هیچ گاه قدم در این راه نخواهد نهاد؛ زیرا خواهد فهمید که این کار هیچ گونه منفعتی نداشته و صرفاً برای پسند و لذّت دیگران بوده است و هویت گمشده‏ای را دنبال کرده که هیچ گاه پیدا نخواهد کرد، و در نتیجه کورکورانه راهی را انتخاب نمی‏کند. به جای این که دیگران را ملاک قضاوت قرار دهیم باید به خود بیابیم. هر کسی باید خودش باشد؛ آن گونه که استعداد دارد و توانایی دارد که استعدادها را شکوفا سازد.

اصولاً کسانی که خلأیی در شخصیت خویش احساس می‏کنند، به دنبال امتیاز گرفتن از دیگران هستند تا به نحوی خلأ موجود را پر کنند. وقتی از آن‏ها سؤال می‏شود چرا این گونه موهایتان را سامان داده‏اید، نمی‏گویند این گونه راحت‏تریم، بلکه می‏گویند دیگران بهتر می‏پسندند و در واقع از پسند دیگران احساس رضایت‏مندی می‏کنند. هر چه دیگران بخواهند، او همان را انجام می‏دهد. وقتی انسانی این گونه رشد کرد، به خاطر خواست دیگران تن به کاری می‏دهد که بسیار زیان بخش است و چون دیگران نمی‏خواهند، از کارهایی روگردان می‏شود که بسیار پرمنفعت است. عقربه‏ی وجودی چنین فردی به سویی می‏چرخد که دیگران می‏خواهند. چرا انسان خودش نباشد؟ برهنگی فرهنگی از مهم‏ترین معضلات زندگی انسان است. کسی که به دنبال هویت از دست رفته‏اش نباشد از مزایای انسانی بی‏ بهره است.

بنابراین مدهای مختلف چنان چه بر اساس تشخیص سود و آثار مطلوب خودشان پذیرفته شوند، هیچ اشکالی ندارد. امّا چنان چه نوعی خودباختگی و پیروی خفّت بار به دنبال داشته باشد، مطرود است. هر کس باید ابتدا به دنبال ابتکار باشد. خطّ، شعر و یا هنر دیگری را به کار گیرد که خود می‏پسندد. دلیلی ندارد که ما خود را به چیزی که خواسته ‏ی دیگران است محدود کنیم. اگر جوان به این نکته برسد، بی چون و چرا هیچ چیزی را نمی‏پذیرد.

#مدگرایی
#الگو

دستور العمل قرآنی جذب نیرو در یک تشکل

🔹دعوت کننده باید توجه داشته باشد که دعوت به خیر و معروف و خداوند می کند نه به خود. و لذا نیت و توجه الهی داشته باشد.
«و من احسن قولا ممن دعا الی الله :: و کیست خوش رفتارتر از آنکس که به سوی خدا دعوت می نماید و کار نیک می کند…» ( فصلت-٣٣)

🔹باید به آگاهی، اراده و انتخاب مخاطب احترام گذاشت و به او تذکر داد که انتخاب او از روی آگاهی باشد.
« . . . فبشر عبادی الذین یستمعون القول و یتبعون احسنه . . . :: پس بشارت بده به آن بندگان من که به سخن گوش فرا می دهند و از بهترین آن پیروی می کنند…» (زمر-١٧و١٨)

🔹از هرگونه اشاره – حتی کوچک- برای مقایسه خود با دیگر مجموعه های فعال که موجب کوچک شدن آن مجموعه ها در ذهن مخاطب بشود خودداری کرده و صرفا امور مربوط به جامعه برای وی معرفی شود.
«تلک الدار الاخره نجعلها للذین لایریدون علوا فی الارض و لا فسادا و العاقبه للمتقین :: آن سرای آخرت را برای کسانی قرار می دهیم که در زمین خواستار برتری جویی و فساد نمی باشند و عاقبت از آن پرهیزگاران است.» (قصص ٨٣)

🔹در حین توضیح فعالیت ها مواظب باشید اغراق نشود و نیز دچار خودبینی نشوید.
« . . . فلاتزکوا انفسکم هو اعلم من اتقی :: پس خودتان را پاک مشمارید که او به حال کسی که پرهیزگاری نموده است داناتر است.»(نجم-٣٢)

🔹کاری برای فرد در نظر گرفته شود که تناسب نسبی با توانایی ها یا علایق او نیز وجود داشته باشد.
«یا ایها الذین امنو استجیبوا للله و الرسول اذادعاکم لمایحییکم :: ای کسانی که ایمان آورده اید چون خدا و پیامبر شما را به چیزی فرا خوانند که به شما حیات می بخشد آنان را اجابت کنید…» (انفال-٢۴)

🔹به افراد تاکید شود که از همه اجزاء و تمام کارهای جامعه سئوال کنید، تا چیزی را نپذیرفته اید عمل نکنید و تا دلیلی ارائه نشده نپذیرید و این یعنی نهادینه کردن عملی آگاهی محوری در مجموعه. «قل هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیره انا و من اتبعنی … :: بگو این امت را که من و هر کس پیروی ام کرد با بینایی به سوی خدا دعوت می کنیم…»( یوسف -١٠٨)

🔹برای اینکه چشم انداز و پشتوانه کار را بهتر درک کند، از آرمان های مجموعه با وی سخن بگویید مثلا زندگی جهادی ، رسالت تاریخی و… .
«ام حسبتم ان تدخلو الجنه و لما یعلم الذین جاهدو منکم و یعلم الصابرین :: آیا پنداشته اید که داخل بهشت می شوید بی آنکه خداوند جهادگران و صابران شما را معلوم دارد؟» ( آل عمران – ١۴٢)

🔹از تاثیر عمیق گشاده رویی، نرم خویی و اخلاق خوش غافل نشوید. «فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لا نفضوا من حولک . . . :: پس به واسطه رحمت الهی با آنان نرمخو شدی و اگر تندخو و سخت دل بودی قطعا از پیرامون تو پراکنده می شدند…» ( آل عمران- ١۵٩)

#جذب
#راهکارهای_جذب

مدلهای کار فرهنگی

۱. مدل موجی:
مجموعه کارهایی که در برهه ای از زمان می آیند و حرکت های بزرگی در راستای آن انجام میشود و مخاطب آن عموم است؛ مثل هیأت های مذهبی در ماه محرم. این کارها بطور مثال یک هفته مانده به محرم، آغاز و تا یازدهم محرم ادامه مییابد. سپس در دهه ی فاطمیه و شبهای قدر دوباره شروع میشود. و یا برخی فعالیت هایی در زمینه دفاع مقدس مانند نمایشگاه، یادواره و… و یا محافل انس با قرآن از این قبیل می باشد.

۲. مدل حرفه ای:
برای این مدل، به طور پیوسته کار میکنند و تعطیلی ندارند؛ مانند برگزاری جلسات منظم اخلاق، جلسات قرآنی، جلسات هفتگی یا ماهانه حضور در منزل شهدا، حلقه های مطالعاتی، نشریه و …
مخاطب این برنامه ها افرادی هستند که پایه تر بوده و دغدغه خودسازی داشته و از مدل بالا جذب می شوند.

٣ .مجموعه های بسترساز:
مجموعه های بسترساز خواص را پرورش میدهند و این خواص، مسئولین مجموعه های موجی و حرفه ای میشوند و به عبارت دیگر این افراد می توانند مسولین جدید در قسمت های مختلف تشکل ها و مجموعه ها شوند.

باید متناسب با مخاطب مدل را انتخاب کنید و سعی بر این داشته باشید تا از هر سه مدل بهره ببرید چرا که محیط ها غالبا ظرفیت هر سه مدل را دارند.
ِ
برای مثال کار مدل سوم را نمی توان برای مخاطب مدل اول انجام داد. برای مثال، ادبیات کتابی که در سطح بالای
علمی نوشته شده و یا کلام برخی علمای رده بالای علمی دارند نمی تواند عوام را جذب کند؛ چرا که آنانکه ادبیات
کلامیشان نخبه پسند است، کمتر می توانند با عموم مردم ارتباط برقرار کنند. این، قانون است. باید برای جلسات
عمومی تر، فردی را دعوت کنیم که عموم از او سود ببرند. اگر برای این مراسم، شخص نخبه ای را دعوت کنیم، مخاطب از جلسه سود نخواهند برد.
همچنین اگر برای مخاطب پیگیر ، مفاهیم عمیق ارائه ندهید نیروی بالقوه
او را نیز از دست می دهید. البته به این نکته مهم دقت داشته باشید که قشر جوان به نسبت عموم مردم نیاز به مدل نخبگانی تر دارد و دنبال مطالب تازه تر و عمیق تر می باشد.

یکی از #مشکلات بزرگ کارهای فرهنگی این است که بخواهیم عموم را به سمت نخبگی بدون مدیریت ببریم.

برای نمونه، می بینیم عده ای دور هم جمع می شوند به و این نتیجه می رسند که هیأت به درد نمیخورد و باید حلقه ی مطالعه تشکیل دهند. هیأتی که متشکل از صد نفر بوده است، بعد از مدتی هشتاد نفره می شود. بعد از شش ماه، شصت نفر،بعد ده ماه پنج نفر باقی می مانند.
این در حالی است که اگر به روش هیأتی به کارشان ادامه می دادند، دویست نفر می شدند.
صحبت این است که نخبگی کار خودش را دارد.
در کار فرهنگی نباید نقش گروه های پیشرفته را بازی کنیم.
برای مثال، گروه هایی بودند که برای پیشرفت مجموعه ی خود، از مجموعه های دیگر الگو برمی داشتند؛ اما همان مجموعه بعد از شش ماه تعطیل میشد. چرا؟ چون اعضای آن می خواستند نقش بازی کنند.
#کار_خودتان_را_بکنید

#اصول_کار_فرهنگی
#مدلهای_کار_فرهنگی
مربی محور،مسجد مدار
@morabi_masjed

صد نکته در شناخت دنیای پسران ویژه والدین و مربیان
بخش چهارم

✅کودکان عاشق این هستند که تحسین شوند. یکی از شادی های زندگی و سر و کار داشتن با بچه ها این است که صورتشان را وقتی که کاری را خوب انجام داده اند و ما دریافته ایم،درخشان از غرور و شادی ببینیم.

تحسین پسران را به وجد می آورد، چون به آن نیاز دارند، اما به آن ها انضباط شخصی را نیز می آموزد.
پسران از طریق تحسین و تشویق، پیام های واضح و مثبتی را در مورد نحوه گذراندن زندگی خود و اینکه چه کاری باید انجام دهند، به جای شنیدن کارهایی که نباید بکنند، دریافت می کنند.
بسیاری از افراد به خصوص مردان، تحسین کردن را به ویژه اگر مربوطه به پسران باشد کار دشواری می دانند. تحسین موجب می شود آن ها احساس کنند که برای دانستن و یادگیری مسئولیت دارند.
از سوی دیگر انتقاد و سرزنش ممکن است این حس را در آن ها به وجود بیاورد که آن توانایی شگرف را از دست داده اند و این حالت خطرناکی است. بعضی ها نمی دانند که چه چیزی را ستایش کنند یا چه کلماتی را به کار ببرند. بعضی بر این باورند که تحسین،پسران را خود پسند یا تنبل و از خود راضی می کند که این چندان عالی نیست. اما تحسین شدن و مورد توجه قرار گرفتن معمولا موجب تلاش بیشتر پسران می شود. به آن ها می آموزد که قدر دیگران را نیز بدانند.

🔹🔸وظیفه والدین:
✅می توانید برای دادن نظر موافق خود بگوییم: «فوق العاده است» و یا «عالیست» این عبارت ها قدر دانی را می رساند.
✅دقیق بر خورد کنید؛ به جای اینکه از فوق العاده بودن پسرتان صحبت کنید، کاری را که انجام داده تحسین کنید.

🔹🔸وظیفه مربیان:
✅اجازه بدهید آن ها خودشان کار های بکدیگر را ارزیابی کنند، به این ترتیب همیشه تحسین فقط از جانب مسئولان امور ابراز نمی شود.
✅ویژگی در آن ها بیابید که هر روز آن را تحسین کنید، از جمله شوخ طبعی، خوش مشربی و ابتکار آن ها

منبع:صد نکته در شناخت دنیای پسران
کانال:تربیت حـــــــــــــــــــــــــــرفه ای(معلمان افسران جنگ نرم)
@tarbiyateherfei

#شناخت_دنیای_پسران
مربی محور،مسجد مدار
🌼🌿🌼🌿🌼
🌿🌼🌿🌼
🌼🌿🌼
🌿🌼
🌼
ت مثل تجربه
یکصد تجربه موفق فعالان فرهنگی مساجد

🔰تجربہ چہل و دوم

🔹عنوان تجربہ🔹 آینــہ

🔶🔸شــــرح تجربہ

✍ یڪ مربی ڪہنہ ڪار مسجدی می گفت: من در لب تاپم ۱۲۰بازی مختلف دارم ڪہ می تواند بہ صورت جمعی در گروه انجام شود.
این در حالی است ڪہ امروزه اڪثر بچہ های ما بہ بازیہای غربی انفرادی روی آورده اند مثل بازی های ڪامپیوتری و امثال آن.
این مربی دلسوز و متبحر بہ انجام بازیہایی هم چون :” بازی با ڪلمات”، “در آوردن جملات از بین لغات بہ هم ریختہ”، “بگرد و پیداش ڪن” ، ” وڪیل بازی” ، “هپ هپ” و امثال آنہا اشاره ڪرد و افزود: البتہ می توان بعضی از بازی ها را تغییر داد تا آموزنده تر و اثر گذارتر باشند، بعنوان مثال ما در”هپ هپ ” بہ بچہ ها گفتیم: در ضریب های پنج اسم یڪ امام (ع) را ببرند مثلا بگویند” یا حسین (ع) ” ، یا ” یا مہدی (عج) ” ، و یا در ضریب های هفت بگویند : ” الله ” و از این قبیل .
در بازی آینہ هم با هدف شادڪردن بچہ ها، از دو نفر می خواهیم روبروی هم بایستند و یڪی آینہ شود و حرڪات و رفتار دیگری را نمایش دهد.
سایر نمونہ های این بازی ها عبارتند از : غلطہ آی غلطہ، ڪجای حرفم غلطہ” ، ” بشین و پاشوی برعڪس” ، ” اسم بازی” ، “معرفی مشاغل و اشیاء بہ صورت پانتومیم” ، ویا ” یہ مرغ دارم روزی دو تا تخم می ذاره”.

🔷🔹هدف از اجـــراے تجربہ

ایجاد خاطره خوش، شاد و مفرح ڪردن جلسات گروه و آمادگی بیشتر بچہ ها براے آموختن مطالب مفید بعد از تخلیہ هیجان و انرژی در قالب بازی

🌀 نڪتہ مرتبط تڪمیلے

✍ یڪ قاعده تربیتی وجود دارد ڪہ می گوید : ‹‹ دبستان داستان، راهنمایی دوستان و دبیرستان و بالاتر از آن درسخوان›› ، بر این اساس در گروهہای دبستانی باید بیشترین سعی مربی بر اجرای برنامہ های شاد، مفرح و خاطره انگیز متمرڪز گردد.
مثلا برای بچہ های دبستانی بجای بیان منطق و استدلال خشڪ و بی روح باید شعر و داستان و معما گفت و در لابلای آن نڪات تربیتی لازم را نیز بہ آنہا یادآور شد .
مربی ای ڪہ هنوز یاد نگرفتہ ڪہ بخندد و بخنداند مناسب مربی گری در گروه سنی دبستان نیست و در سنین راهنمایی و دبیرستان هم بندرت موفق خواهد بود.

🔺چون سر و ڪارت بہ ڪودڪ اوفتاد
هم زبان ڪودڪی باید گشاد🔻

📚 ” ت مثل تجربہ” ، محمد مہدی نجاتے

#تجربه

🌼🌿🌼🌿🌼🌿🌼🌿

‍ سوالات متداول(۱):
چطور وحدت گروه فرهنگی را حفظ کنیم؟
از اساسی ترین نیازمندی ها در یک کار تشکیلاتی که هدفی الهی را مدنظر دارد وحدت بین ارکان و مسئولان گروه است؛ وحدت هدف، وحدت روش، وحدت رفتار، وحدت اصول و … از انواع وحدت است که وجودشان ضروری است و حیات گروه فرهنگی به آن بستگی دارد، البته در مورد وحدت نظر و سلیقه این ضرورت وجود ندارد چه آنکه افرادی با نظرهای مختلف می توانند در یک گروه به خوبی کار کنند زیرا پذیرفته اند با یک روش جمعی کنار بیایند و فعالیت کنند و در عین حال نظرات متفاوت هم داشته باشند… تفاوت نظری که یک مدیر کاردان از آن می تواند سود خوبی نصیب گروه خود کند؛
.
زیرا نظر ندادن یعنی عدم نبوغ و تفکر و جستجو برای پیدا کردن بهترین و کوتاه ترین راه توسط کادر اجرایی، یعنی خمودگی و بی اهمیت بودن پیشرفت گروه برای مسئولان اجرایی…

در هر صورت آنچه مهم است وحدت هایی است که نامبرده شد؛
مثلا یک نوع وحدت، وحدت رفتار است، که متربی باید یک رفتار واحد را از مسئولین و مربیان متعدد ببیند، این یعنی وجود یک چهارچوب مشخص و همبستگی مسئولان و عمل به روش مدیریتی مدیر ؛
فرض کنید یک متربی چندین نوع رفتار متضاد را از مسئولین و مربیان گروه فرهنگی ببیند، از خود می پرسد؛ مگر مسئولین روش و هدفشان متفاوت است و یا در غالب یک گروه واحد فعالیت نمی کنند که هر کسی به شیوه ی خودش با برخورد می کند؟!
مثلا مدیر گروه تصمیم می گیرد یکی از متربیان را با یک روش خاص و یک رفتار واحد رشد بیشتری دهد تا در یک مسئولیت از او استفاده کند؛ اینجاست که همه مربی ها و همه ی مسئولین باید روش مورد نظر مدیر را پیش بگیرند و او را یاری کنند؛ پس یک مربی باید رفتارش، گفتارش، روشش، اصولش همان باشد که مدنظر مدیر گروه است…. یا مثلا در تنبیه یک متربی قرار است کمتر به او بها داده شود اگر یک مربی بیشتر به متربی مورد نظر بها دهد چه معنایی می دهد؟
خلاصه اینکه گام اول برای بیشتر شدن وحدت گروه، وحدت و هماهنگی کادر اجرایی و مربیان است…

سیدحسین خاتمی خوانساری

گام اول، برای وحدت متربیان و در یک کلمه وحدت گروه، وحدت کادر اجرایی و مربیان بود….
گام دوم: تبیین اهداف گروه برای متربیان است؛ این نکته حائز اهمیت است که بسته به نوع فعالیت ما هدفمان تغییر می یابد؛ گروه های فرهنگی نوع فعالیت و حرکتشان دینی و الهی است و هدفشان نیز دینی و الهی می باشد؛ پس باید بگوییم تبیین هدف الهی و اخلاقی گروه برای متربیان لازم است؛
اما قبل از آن خود مسئولین و مربیان باید بدانند که نقشه راه گروه های فرهنگی مذهبی قرآن و روایات اهل بیت(علیهم السلام) است.
.
اگر نیروهای نظامی کالک عملیاتشان را روی نقشه منطقه قرار می دهند؛ گروه های فرهنگی باید کالک عملیات را روی قرآن و روایات قرار داده و اصول را از قرآن و روایات رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت(علیهم السلام) بگیرند؛
.
راه ها، جاده ها، پستی بلندی های منطقه، ارتفاعات، زمین های وسیع، رودخانه ها، جنگل ها، کوه ها و هر چه که به شناسایی منطقه کمک می کند در نقشه وجود دارد و حتی مقیاس هم مشخص است؛

در قرآن و روایات هم اصول، هدف، مسیرها، الگوها، تذکرها، خطرها، امیدها، بیم ها، ترس ها، سختی ها، مشکلات و هر چه برای کار فرهنگی لازم است وجود دارد؛ فقط می ماند روش عملیاتی شما، که بسته به زمان، مکان و شرائط موجودتان متفاوت است…
.
در کار فرهنگی برای هر مطلبی باید به قرآن و روایات مراجعه کرد، زیرا سفارش رسول خدا(صلی الله علیه و آله وسلم) است که میفرمایند: « إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ مَا إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا- کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی أَهْلَ بَیْتِی وَ إِنَّهُمَا لَنْ یَفْتَرِقَا حَتَّى یَرِدَا عَلَیَّ الْحَوْضَ »… باید تمسک به کتاب الهی و روایات ارزشمند اهل بیت(ع) کرد…
پس اگر ما بنیان کارمان را دستور پیامبر(ص) قرار دادیم میتوانیم اهداف را برای متربی تبیین کنیم، اینکه از چه راهی باید برویم و چرا این راه را میرویم؛ چرا باید از حساب و کتابهای دنیایی خودمان را دور کنیم و در یک تشکل الهی چطور متعهد به رعایت اخلاق شویم و…
.
پس متربی به قداست راهی که میرود پی میبرد و این علم به هدف و روش که برگرفته از دین است او را متعهدتر میکند…
.
خلاصه اینکه با آگاهی دادن به متربی در مورد اهداف و روشهای دینی و اخلاقی قلب او را به اهداف گروه نرم میکنید و در عوض تعهد و انسجام و کمک متربی را دریافت میکنید، که این مهم به وحدت و یکدلی گروه میانجامد…
.
خداوند در قرآن توصیه میکند به اطاعت و عمل به دستورات و خود نیز راه را نشان میدهد «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ ، فَإِنْ تَنَازَعْتُمْ فِی شَیْءٍ فَرُدُّوهُ إِلَى اللَّهِ وَالرَّسُولِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ذلِکَ خَیْرٌ وَأَحْسَنُ تَأْوِیلًا… اى کسانى که ایمان آورده‌اید خدا را اطاعت کنید و پیامبر و اولیاى امر خود را [نیز] اطاعت کنید پس هر گاه در امرى [دینى] اختلاف نظر یافتید اگر به خدا و روز بازپسین ایمان دارید آن را به [کتاب] خدا و [سنت] پیامبر [او] عرضه بدارید این بهتر و نیکفرجام‌تر است. (سوره نساء-آیه ۵۹)
آری بهترین و نیکوترین راه همان عمل به دستورات خداوند و پیامبر و اهل بیت(علیه و علیهم السلام) است…

ادامه دارد…
.
(سیدحسین خاتمی خوانساری،مشاور کانال)

#پاسخ_به_سوالات
#وحدت_گروه

هنر ارتباط مؤثر
(روشهای ارتباط با مخاطب)

💢بخش دوم

دومین روشی که در ارتباط موثر ما خدمت شما عرضه می‌کنیم #شناخت_علاقه‌مندی‌های مخاطب است در قسمت قبل عرضه داشتیم گوش کردن به صحبت‌های مخاطب است.
امام صادق فرمودند: گوش کردن به صحبت‌های دیگران باعث می‌شود هرچه در دلشان است را خارج کنند. حالا که من خوب به صحبت‌هایش گوش کردم علاقه‌مندی‌های مخاطب را اگر فهمیده باشم می‌توانم از این استفاده کنم در ادامه پیامم را مناسب با این علاقه‌مندی‌ها تنظیم کنم دقت کنم ببینم مخاطبم از چه چیزی خوشش می‌آید از آن استفاده کنم و از چه چیزی بدش می‌آید از آن استفاده نکنم. البته یک اشتباه و یک اشکالی که ما داریم این است که متأسفانه به جای اینکه از علاقه‌مندی‌های مخاطب استفاده کنیم از علاقه‌مندی‌های خودمان استفاده می‌کنیم این سبب انزجار مخاطب می‌شود.
سؤال و یا صحبت کردن شما از علاقه‌مندی‌های مخاطب صمیمیت را افزایش می‌دهد و صحبت کردن شما از علاقه‌مندی‌های خودتان سبب انزجار می‌شود. من این خصوصیت را دارم، من این کار را کردم، من این گونه بودم، این‌ها باعث می‌شود مخاطب از من بدش بیاید. ولی باید سعی کنم در صحبت‌هایم از علاقه‌مندی‌های خودش استفاده کنم.
شما راستی فوتبال دوست داشتی نه! مثلاً یک فوتبالیست باید این گونه باشد. مثلاً شما فلان غذا را دوست داشتی نه! شما شیرینی پز خوبی بودی نه! توی شیرینی پزی اگر این قاعده را رعایت کنی این گونه می‌شود نه! یعنی آن پیامی را که می‌خواهم به مخاطبم انتقال دهم اگر می‌خواهم مثالی بزنم مثالی بزنم که او دوست دارد. از بازیگری مثال بزنم که او دوست دارد، از غذایی مثال بزنم که او دوست دارد، از هنری استفاده کنم که او دوست دارد و حتی او دارد انجامش می‌دهد. البته دقت داشته باشید اگر کسی در یک شغل خاصی مشغول است دلیل بر این نیست که از آن شغل خاص خوشش می‌آید شاید یک نفر در یک شغلی مشغول باشد ولی از آن شغل بدش بیاید. اگر شما مثال‌هایتان را هم از آن شغل بزنید شاید بحث شما خوب گیرا نباشد دقت کنید ببینید واقعاً به آن علاقه‌مند هست یا نه اگر علاقه‌مند به آن بود سبب انتقال پیام می‌شود.
یک جایی خاطرم هست در مورد محاسبه نفس می‌خواستم صحبت کنم. آن جا مخاطبین من عاشق کامپیوتر بودند همه کامپیوتر داشتند. سیستم داشتند، لپ تاپ داشتند و جدیدترین برنامه‌ها را داشتند یک قسمت خاصی بودند. آمدم از لب تاپ شروع کردم از ویروس کش استفاده کردم. این ویروس کش چه خوبی‌هایی دارد شروع کردند صحبت کردن. بهترین مارکش چیست؟ مارک‌هایش گفتند. آخر گفتم چه فایده ای دارد؟ گفتند: اگر ویروس کش نباشد سیستم ویروسی می‌شود.
گفتم: می دانستید بدن ما هم نیاز به ویروس کش دارد به نام محاسبه‌ی نفس. شروع کردم از محاسبه‌ی نفس گفتن و مشترکات آن ویروس کش در سیستم با محاسبه‌ی نفس در بدن خودمان گفتم. این‌ها را مقایسه می‌کردم مخاطب خیلی بهتر پیام را می‌گرفت. حالا اگر من سعی کردم در انتقال پیامم از علاقه‌مندی‌های مخاطب استفاده کنم این سبب می‌شود که پیامم راحت‌تر به مخاطب انتقال داده شود.

ادامه دارد…

صد نکته در شناخت دنیای پسران ویژه والدین و مربیان
بخش۵

✅بررسی های متعدد نشان می دهند که کودکان دوست دارند پدر و مادر در اطرافشان باشند،حتی اگر کاری را فعالانه با کمک یکدیگر انجام ندهند.
آن ها دوست دارند پدرانشان را به اندازه مادرانشان ببینند. پسر ها هم به اندازه دختر ها به سپری کردن اوقاتی با والدین شان نیاز دارند.
میتوان گفت حتی پسر های نوجوان بیشتر دوست دارند والدین خود را ببینند.
اگر افرادی که پسر ها به آن ها وابسته هستند ظاهراً توجهی از خودشان ندهند، پسر ها نمی توانند احساس کنند که آن ها دوست شان دارند، به آن ها احترام می گذارند یا آن ها را باور می کنند.
اگر بزرگ سالانی که نقش اصلی و مهمی در زندگی یک پسر دارند ، وقت و توجه خود را صرف او کنند، وی احساس می کند که به او اعتبار داده شده است و خود برای وجود خویش ارزش قائل می شود. بر آوردن این نیاز پسرتان که اوقاتی را بدون اضطراب با شما سپری کند،زمانی که توجه خود را تنها به او متمرکز می کنید، به او کمک می کند که احساس اعتماد به نفس و موفقیت کند.

🔹🔸وظیفه والدین:
✅وقتی با او هستید به تلفن پاسخ ندهید و وقت خود را صرف شناخت افکار او کنید، و در مورد آنچه که انجام میدهد با هم صحبت کنید.
✅به هر قولی که می دهید پایبند بمانید و در تماس مداوم با او باشید.

🔹🔸وظیفه مربیان:
✅پسران غالباً سعی می کنند مورد توجه قرار بگیرند؛ نگذارید رفتار بد آن ها موجب جلب توجه شود.
✅اگر پسری درخواست صحبت در زمانی نامناسب را می کند، وقت دیگری را به او پیشنهاد کنید تا بتوانید توجه خود را کاملاً به او معطوف کنید.

منبع:صد نکته در شناخت دنیای پسران
کانال همکار:تربیت حــرفه ای(معلمان افسران جنگ نرم)

🌼🌿🌼🌿🌼
🌿🌼🌿🌼
🌼🌿🌼
🌿🌼
🌼
ت مثل تجربه
یکصد تجربه موفق فعالان فرهنگی مساجد

🔰 تجـــربہ چہل و سـوم

🔹عنوان تجربہ🔹زنگ تفریح خنـده

🔶🔸 شـــرح تجـــربہ

✍ در این تجربہ، مربی در خلال اداره جلسہ و در موارد مقتضی ،پنج تا ده دقیقہ بہ اعضاے گروه فرصت می دهد تا لطیفہ ها ،حڪایت های طنز و خاطرات خنده دارشان را برای دیگران تعریف ڪنند.
این مربی خلاق،اسـم تجربہ اش را ” زنگ تفریح خنده ” گذاشته بود.
البتہ می توان این ڪار را در اردوها در قالب برگزاری “جنگ شادی” انجام داد و یا در هر ماه، نزدیڪ اعیاد مذهبی، موضوع یڪ جلسہ را ” حلقہ جوڪ بہداشتی” گذاشت و از بچہ ها خواست هر ڪدام برای گروه یڪ لطیفہ تعریف ڪنند و در پایان نیز همہ لطیفہ های تعریف شده بہ نظرسنجی گذاشتہ شود و بہترین ها مورد تشویق قرار بگیرند.
از دیگر موارد مشابہ این تجربہ ،معرفی افراد بہ صورت آهنگین و یا خواندن چند بیت از اشعار و سرودهای معروف رادیو و تلویزیون ،در جمع اعضای گروه است مثلا از بچہ ها بخواهیم ڪہ این شعر را بخوانند ڪہ می گوید:
‹‹یارا یارا یارا،دل ما را بہ هوای نگاهے روشن ڪن……›› و امثال آن.
در این روش همچنین برای ایجاد نشاط در گروه می توان از اعضاء خواست ڪہ جملاتی را تڪرار ڪنند ڪہ تڪرار پشت سر هم آنہا دشوار است مثل: ‹‹قوری گل قرمزی روی گل قالی›› و یا ‹‹سپـر جلوی ماشیت عقبی زد بہ سپـر عقب ماشین جلویی››

🔷🔹 هدف از اجـــراے تجـربہ

ایجاد خنده و نشاط در اعضای گروه و مفّرح ڪردن جلسات آموزشی و تربیتی در مسجد و تنوع بخشی بہ موضوعات جلسات

🌀 نڪتہ مرتبط تڪمیلے

✍ برای انجام این تجربہ، حتما باید قواعد اخلاقی خنده و لطیفہ گویی از قبل بہ اعضای گروه آموزش داده شود و از بیان مطالب منفی ،تقلید لہجہ ها و مسخره ڪردن اقوام در جلسات بہ شدت ممانعت گردد.
علاوه بر آن ،در این روش بہتر است بیان حڪایت های شیرین و خاطرات طنز را در ڪنار بیان لطیفہ و جوڪ در گروه ترویج ڪرد.در مجموع ، چنین شیوه هایی را می توان در راستای تحقق هدف ارزشمند ترویج ” خنده حڪیمانہ” در جامعہ بہ ڪار بست و با اجـراے آن،شائبہ غمگینی و بی نشاط بودن دائمی بچہ های مسجدی را از اذهان مخاطبان دور ڪرد. هم چنین در این روش، بچہ ها یاد می گیرند ڪہ جمع های مسجدی ، جمع هایی خشڪ ،یڪنواخت و بی روح نیستند.
در هر حال این تجربہ را می توان ‹‹ایستگاه خنده›› ، ‹‹با هم بخندیم ، بہ هم نخندیم››،‹‹ساعت خوش›› و امثال آن نیز نامید.

📚 ” ت مثل تجربہ” ،محمد مهدی نجاتے

#تجربه
🌼🌿🌼🌿🌼🌿🌼

نوجوان جذب حرف های نو میشود.

نوجوان در ابتدای جذبش ، جذب اشخاص میشود نه ارزش های مجموعه. باید حواسمان به این نکته باشد.
دل مأمن گاه محبت و احساسات نوجوان است.
#نوجوان جذب شمای #مربی میشود نه جذب میز پینگ پنگ، او میز پینگ پنگ را با تو میخواهد ، او نماز جماعت را با تو میخواهد ، او تو را به عنوان مربی نپذیرفته بلکه تو را به عنوان یک شخصی که از خانواده به او نزدیکتری پذیرفته ، پس تو با احتیاط عمل کن.

تزکیه ی نفس باید کرد ، نماز شب باید خواند و از خداوند متعال درخواست کمک باید کرد.
توسل به اهل بیت(ع) و کمک خواستن از آن ها به شما کمک میکند که از مسیر خود خارج نشوید.
اگر مربی دارای یک مسیر مشخص نباشد ، قومی را به گمراهی می کشاند.
مربی، راه بلد یک جماعت گمراه است که به تعبیر قرآن آن قوم در گمراهی روشن به سر می برند.
معتقدیم در امر تربیت مربی بیدار کننده ی فطرت در خواب رفته ی متربی می باشد. مربی تنها وظیفه اش همین است و باید این اصل را پیشه ی خود قرار دهد و سرگرم کردن متربی را در فرع امور قرار دهد.

او مسؤل است ، مسؤل همه ی رفتار هایی که متربی از او یاد گرفته است پس برای همین است که میگوییم مربی باید نماز اول وقت بخواند و صبر را پیشه ی خود قرار داده و از خدا کمک بگیرد چرا که خود خدا ما را سفارش به این دو اصل کرده است.
مربی باید آگاه به زمان خویش باشد و به تعبیر دیگر باید بصیرت داشته باشد. او باید بتواند از متربیانش افرادی بسازد که به درد دین و انقلاب بخورند‌.
او باید #جوان_مؤمن_انقلابی تربیت کند.
او باید ایمان را در متربی بپروراند، پس مربی گری امر خطیری است و کسانی می توانند موفق باشند که تقوای الهی را در همه ی امور به کار گرفته اند.
مربیان جوان به این نکته توجه کنند که نوجوان چون در سن بلوغ است و در حال تحولات درونی است و در برهه ای از زمان زندگی میکند که نیاز به محبت دارد ، باید با دقت و ظرافت خاصی به او محبت شود.
او باید بداند شما او را دوست دارید اما به خود اجازه ی عبور از خطوط قرمز را ندهد.
خطوط قرمز در تربیت همان اعمال منافی عفت و اعمالی که پاره کننده ی پرده ی حیاست می باشد.
حیا در امر تربیت یعنی خط قرمز و هرکس مرتکب عبور از خطوط قرمز بشود خطرات و عواقب بدی دامن گیرش خواهد شد.

✍مصطفی کریمی
#یادداشت
#حیا
#محبت

مربی محور،مسجد مدار
@morabi_masjed

صد نکته در شناخت دنیای پسران ویژه والدین و مربیان
بخش ۶

«برای حق او جهت درک مسائل، ارزش قائل شوید»

✅پسر ها خیلی دوست دارند در چارچوب قواعد و ساختار زندگی کنند. آن ها هنگامی که احساس امینت کنند و بتوانند آنچه را که بر ایشان اتفاق می افتد پیش بینی کنند، پیشرفت می کنند. حوادث غیر منتظره می توانند بسیار ناراحت کننده باشند. بعضی اوقات اتفاقات غیر مترقبه ای رخ می دهد که حتی ممکن است بزرگ سالان درگیر را هم به همان میزان شگفت زده کنند. اما غالباً بزرگ سالان، پیشاپیش، از وقوع آن حوادث آگاه هستند؛ ولی نمی توانند فرزند خود را به شکل مناسبی از آن با خبر کنند و در این مورد درمانده می شوند.
پسران باید بتوانند دنیای خود را درک کنند، در غیر این صورت دچار آشفتگی اجتماعی و عاطفی می شوند.
آن ها زندگی خود را هم از طریق الگوهایی که از یک زندگی منظم سرچشمه می گیرند و روز های قابل پیش بینی زندگی و هم از طریق دریافت توضیحاتی در مورد تغییراتی که صورت می گیرد، درک می کنند. مغز کودکان از طریق ایجاد الگو های پر معنا رشد می یابد، از این رو هر کودک باید پیش از آموختن، دانش و رویداد ها را درک کند.
وقتی که موضوعاتی را برای پسرتان توضیح می دهید، به او میفهمانید که به حق او برای فهمیدن احترام می گذارید و با نیاز او برای درک دنیایش همدلی می کنید، برای توانای او در درک و فهم مسائل ارزش قائل هسید و با دادن اطلاعات به او پشت گرمی می دهید.

🔹🔸وظیفه والدین:
✅سعی کنید قبل از وقوع حوادث، پسران را از آن ها آگاه کنید، و پس از روی دادن اتفاقات دلیل آن را توضیح دهید.
✅می توانید احساسات خود را با او در میان بگذارید و به بحث در مورد احساسات او بپردازید.

🔹🔸وظیفه مربیان:
✅پسران را به خوبی از وقوع هر نوع تغییری در برنامه ی روزانه کلاس آگاه کنید.
✅دلیل اعمال هر تنبیه یا پیامدی را توضیح دهید.

منبع:صد نکته در شناخت دنیای پسران
کانال همکار:تربیت حـرفه ای
@tarbiyateherfei

#شناخت_دنیای_پسران

صفحه چهارم

🔴 گاهی مجبورم کارهایی که خودم انجام نمیدم رو به بچه ها بگم.
نه اینکه کلا بنایی بر انجامش نداشته باشم. نه! (چون رطب خورده منع رطب نمیکنه)

🔴 اینکه قصد عمل دارم ، خیلی هم علاقه دارم ولی به طریقی، توفیق نمیشه.
بنابراین دلیلی نداره به دیگران توصیه نشه!
بالاخره باید کار خیر رو توصیه کرد!

💠مولا علی (ع) به پسرش امام حسن(ع) خطاب میکنند:
⚜و أمر بالمعروف تکن من أهله⚜
امر به معروف کن تا از اهل معروف باشی.

🔴 وقتی به کسی میگم نماز اول وقت بخون ، دیگه خجالت میکشم خودم نخونم!
فکر میکنم مصداق همین روایت باشه.

#مربی
#دفترچه_خاطرات

کار باید تشکیلاتی باشد

هیچ کاری بدون تشکیلات پیش نمی رود. انقلاب اسلامی ایران هم بدون تشکیلات پیش نرفت و پیروز نشد.
۶۰/۱۱/۲۷
بدون سازمان دهی، بدون تشکیلات، مدیریت امکان ندارد و کار هم پیش نمی رود.
۸۹/۴/۲۰
باید توجه داشته باشید که در همه کار ساز و کار تشکیلاتی و اداری نقش مهمی دارد. این نه به معنای گم شدن در هفت توی بروکراسی و دیوان سالاری است بلکه به معنای بودن تشکیلات، بودن مسؤول و
وجود یک مرکز فکر است.
۸۷/۲/۱۴
هر آنچه که یک جمع متعهد صاحب اندیشه و هنر را دور هم جمع کند و بتواند مثل نخ تسبیح این ها را مجتمع نماید یکی از بزرگترین رحمت ها و نعمت های الهی است.
۸۱/۱۱/۸
تشکل ها می توانند مصونیت بخش باشند؛ می توانند دانشجو را از افتادن در گرداب های مختلف و منجلاب های مختلف نجات بدهند و حفظ کنند.
۸۷/۹/۲۴
باید از تجربه و علم و تخصص دیگران استفاده کرد.
۷۰/۳/۲۸

#تشکیلات
#کار_باید_تشکیلاتی_باشد
#امام_خامنه_ای
مربی محور،مسجد مدار
@morabi_masjed

💠چند نکته درباره تربیت دینی نوجوانان

🔷نوجوانان با پشت سر نهادن دوران کودکی در اکثر موارد اعتقادی که قبلاً آموخته اند، دستخوش شک و تردید می شوند.

🔶نوجوانان برای رسیدن به یک نظام فکری و عقیدتی که بتواند پاسخگوی نیازهای فکری و عاطفی شان باشد، تلاش می کنند.

🔷در دوران بلوغ، همزمان با بیدار شدن سایر غریزه ها و نیازهای روانی، وجدان دینی و اخلاقی نیز در درون نوجوان بیدار و فعّال می شود و او را به تفکر درباره معنویات و حقایق دینی وا می دارد.

🔶یکی از نیازهای اصلی نوجوانان در سن نوجوانی، نیازها و انگیزه های دینی و الهی است.

🔷از نظر دانشمندان دوره نوجوانی دوره شکل گیری اعتقادات است و نوجوان بدنبال دست یافتن به هویت ایدئولوژیک (عقیدتی) است.

🔶سئوالات زیادی در این دوران در ارتباط با مسائل فکری و اعتقادی برای نوجوانان مطرح می شود، مدارس و خانواده و نرلیان نباید آنها را در حلّ و فصل مسائل فکری و یافتن پاسخ به پرسشهای اساسی تنها بگذارند، بلکه باید با روشی منطقی او را در حلّ مسائل و ایهامات پیش روی یاری رسانند.

🔷هر چه در دوران پیش دبستانی و دبستان روی افراد بهتر کار تربیتی شده باشد در دوران نوجوانی در رسیدن به نتیجه مطلوب زودتر به هدف (تکامل) و آرامش روحی و روانی می رسد.

🔶بد جا انداختن دین و مبانی اعتقادی در دوران دبستان موجب سرکشی، عصیان و بی اعتقادی دوران نوجوانی می شود.

🔷اگر والدین و مربیان آمادگی و توانایی کافی برای پاسخ به سئوالات اعتقادی و دینی را ندارند، بهتر است نوجوانان را با کسی که مورد اعتماد و آشنا با مسائل فکری و اعتقادی است مرتبط سازند.

🔶اصل مهم در تربیت دینی این است که نوجوانان متوّجه شوند که قبول دین و دستورات دینی در جهت تأمین منافع نوجوان است و در صورت فاصله گرفتن از دین بشدت در دنیا و آخرت متضرر می شود.

🔷نوجوانان باید بدانند ملاک عملی احکام دین نفع و ضرر آنهاست، یعنی جاهایی که امر به کاری شد. یعنی انجام دادن آن قطعاً به نفع فرد و در مواردی هم که نهی از عملی شد. قطعاً بضرر فرد است.

🔶نوجوانان باید بدانند که احکام دینی، جهت تنبیه و مجازات افراد صادر نشده اند و احکام دین در حقیقت نیازهای واقعی زندگی افراد است که عمل به آن نهایتاً منجر به سعادت فرد، خانواده و جامعه در دنیا و آخرت می شود.

🔷ما باید افق دید و جهان بینی نوجوان وجوان را آنچنان گسترده نمائیم که لذت های زودگذر دنیوی، آنان را غافل از پیگیری اصل قضیه ننماید و لذت های روحی و معنوی برایش بسی مهم تر از لذت های مادی باشد.

🔶ما باید بنحوی به نوجوان و جوان تفهیم نمائیم که دین جلوی لذت های مشروع و ذاتی که خود خدای تبارک و تعالی در ذات موجود گذاشته نایستاده است و مخالف لذت های مشروع دنیوی نیست بلکه دین استفاده از دنیا و لذت های مشروع آن را عین صواب می داند.

#اصول_کار_تربیتی
#تربیت_دینی_نوجوانان
مربےمحور؛مسجدمدار
@morabi_masjed

مربی محور،مسجـد مدار, [۱۸٫۱۲٫۱۶ ۱۱:۰۳]
[In reply to مربی محور،مسجـد مدار]
.

هنر ارتباط مؤثر
(روشهای ارتباط با مخاطب)

💢بخش سوم

سومین روش ارتباط موثر شناخت #تیپ‌های_رفتاری است مخاطبین ما در سه تیپ رفتاری خلاصه می‌شوند.
این را همین اول بحث می‌گویم و دقت داشته باشید اشتباه نشود قالبا مخاطبین ما یا بصری هستند یا سمعی هستند و یا لمسی هستند. می‌شود یک نفر سه تایی را با هم داشته باشد؟ شاید در برهه ای از زمان بصری باشد و در برهه ای از زمان سمعی باشد و در برهه ای از زمان لمسی. پس این اشتباه نشود یک نفر صد در صد بصری است نه گاهی اوقات یک نفر بصری است و یک مقداری هم سمعی است شاید یک ذره ای هم و یک جاهای به خصوصی هم لمسی باشد و یا بالعکس ولی غلبه با یکی از این سه تا است. این قسمت آخر را خوب توجه کنید غلبه با یکی از این سه تا می‌باشد. معمولاً مخاطبین ما غالب رفتارهایشان غالب تیپ رفتاریشان بصری است یا غالب تیپ رفتاریشان سمعی است یا غالب تیپ رفتاریشان لمسی است.
حالا ویژگی‌هایشان را بگویم:
بصری‌ها آدم‌هایی هستند که پر هیجانند پر رفت و آمدند. بصری‌ها عاشق سر و صدا و شلوغی و رفتن و آمدن و عاشق هیجانند. عاشق صحنه های اکشن هستند فیلم‌هایی که خیلی رخوت داشته باشد سکوت در آن باشد این‌ها خیلی علاقه ندارند. فیلم‌های اکشن و پر هیجان این‌ها را دوست دارند و یک ویژگی دیگر بصری‌ها این است که وقتی یک چیز را می‌بینند برای شما می‌آیند تعریف می‌کنند. یعنی وقتی داردند صحبت می‌کنند عین آن تصویر جلوی چشمشان است و همان تصویر را عیناً جلوی چشمشان دارند برای شما نقل می‌کنند به همین خاطر تند تند صحبت می‌کنند چرا؟ چون تصاویر سریع رد می‌شود این‌ها هم سریع صحبت می‌کنند و خیلی به الفاظی که استفاده می‌کنند توجه ندارند.
سمعی‌ها هیجانشان از بصری‌ها کمتر است اما ویژگی بارزشان این است که کلمات زیبایی استفاده کنند کلماتی که به کار می‌برند کلمات زیبایی باشد زیبا سخن بگویند کلامشان آهنگ داشته باشد. خوش آهنگ باشد. به همین خاطر با بصری‌ها در این جا متفاوت است بصری‌ها به کلماتشان توجه نمی‌کردند ولی سمعی‌ها به کلماتشان توجه می‌کنند و زیباتر سخن می‌گویند و عاشق این هستند که یک نفر زیبا با آن‌ها سخن بگوید
لمسی‌ها کسانی هستند که دقیقاً نقطه مقابل بصری‌ها هستند و وسط بصری‌ها و لمسی‌ها، سمعی ها هستند.
لمسی‌ها قوه‌ی لامسه‌ی قوی دارند و ساکتند و آرامند یک گوشه می‌نشینند روابط عمومی شان خیلی ضعیف است چون گفتم مقابل بصری‌ها هستند هر کدام از این‌ها مقابلش می‌شود بصری.
ساکتند، بصری می‌شود شلوغ و پر سر و صدا است. گوشه گیرند، بصری می‌شود روابط عمومی خیلی بالایی دارند.
دوست ندارد خیلی در جمع بیاید، بصری‌ها همیشه توی جمع هستند.
به خاطر همین این دو تا با هم مخالف هستند.
این سمعی‌ها، لمسی‌ها و بصری‌ها ان‌شاءالله در قسمت‌های بعدی بیشتر درباره‌ی این‌ها برایتان صحبت می‌کنیم.

ادامه دارد…

#روشهای_ارتباط_مؤثر
پاسخ به سؤال “در حلقه ها چه بگوییم؟”

مربیان تربیتی همواره برای طرح مباحث آموزشی در گروه ، با دو سؤال اساسی مواجه اند:

👈اول آنکه “چه بگویند؟ ”
👈دوم آنکه “چگونه بگویند؟”

در علوم حوزوی از سرفصل های، احکام، اخلاق و اعتقادات با عناوین فقه اصغر، فقه اوسط و فقه اکبر نیز یاد می شود. این سه مقوله در واقع سه شاخه اصلی آموزش شریعت آسمانی اسلام می باشند که بدون شناخت آن، التزام عملی به اسلام ممکن نخواهد بود.

بر این اساس تأمل اول پیرامون انتخاب موضوع برای طرح در گروه های تربیتی آن است که بسته پیشنهادی شما برای گروه، حتماً شامل احکام، اخلاق و اعتقادات باشد، اما میزان و نوع آن بستگی دارد به جنسیت، رده سنی و سطوح مختلف متربیان.
تأمل دوم در این خصوص به این نکته اشاره دارد که هر چند نظرسنجی و نیاز سنجی از مخاطب یکی از راه های صحیح انتخاب موضوع در جلسات گروه می باشد اما به چند دلیل نمی توان تنها با استناد به آراء متربیان، موضوع جلسه را تعیین کرد.

👈🏽اول آنکه بسیاری از جوانان و نوجوانان تحت تأثیر جو حاکم بر جامعه قرار گرفته و ذائقه شان به نیازهای کاذب گرایش پیدا کرده است،به عنوان مثال در بسیاری از گروه ها، نتایج نظرسنجی پیرامون انتخاب موضوع، حاکی از آن است که متربیان از همه بیشتر به طرح موضوع “ارتباط دختر و پسر” علاقه مندند. این در حالی است که اولاً این مسئله اولویت اول زندگی آنها نبوده و بسیاری از آنها اصلاً با آن مواجه نیستند. ثانیاً در اسلام “روابط دختروپسر” قابلیت طرح را به عنوان یک موضوع آموزشی ندارد بلکه آنچه باید در این خصوص به مخاطب آموزش داد “حریم محرم و نامحرم” است.

👈🏼دوم آن که در بسیاری از موارد اگر مربی نسنجیده به انتخاب موضوع اقدام نماید ممکن است طرح آن موضوع در گروه جنبه آموزشی و ترویجی پیدا کند، مثلاً در قالب معرفی نمادهای شیطان پرستی به این امر گرایش پیدا کنند.

در نهایت تأمل مهم و اساسی آخر پیرامون طرح موضوع در گروه های تربیتی، توجه و دانستن این مطلب است که معارف عموماً به دو شاخه اصلی تقسیم می شوند :

دسته اول- معارف رو بنایی از قبیل احکام و سایر دستورات عملی دین مبین اسلام

دسته دوم- معادف زیربنایی شامل اعتقادات و مسائل مرتبط با جهان بینی و ایدئولوژی اسلامی.

دلیل اینکه بعضی از جوانان به محض ورود به دانشگاه با القاء اولین شبهه در دین شان متزلزل شده و دچار تردید می شوند آن است که اکثر مربیان تربیتی نسل جوان و نوجوان تنها به انتقال و آموزش معارف روبنایی می پردازند و از معارف مهم و اساسی زیربنایی غافل مانده اند.

البته لازم به یادآوری است از آنجا که انتقال معارف زیربنایی نیازمند مطالعه زیاد، فهم عمیق و آشنایی با آموزه های دینی است این مهم از عهده بسیاری از افراد بر نمی آید.

به هر حال طرح مسائلی همچون:
اثبات ولایت فقیه، فلسفه تشکیل حاکمیت اسلامی، مهدویت و آخر الزمان، پاسخگویی به شبهات و امثال آن را می توان در کنار اصول اعتقادات و مبانی اعتقادات و مبانی اعتقادی شیعه در ردیف معارف زیربنایی قرارداد که پرداختن به آن در گروه های تربیتی ضرورت دارد.

#مهارتهای_سرگروه
telegram.me/morabi_masjed

مربی محور،مسجـد مدار, [۱۹٫۱۲٫۱۶ ۱۰:۴۵]
تعلیم لازمه تربیت است

نقطه ی هدف در کار فرهنگی با رویکرد تربیتی، انجام دادن امر مهم تعلیم و تربیت انسان‌ها و تلاش برای رشد و تعالی آنهاست. تعلیم، عبارت است از فراهم آوردن زمینه‌ی مناسب برای رشد و شکوفایی استعدادهای ذهنی انسان.

در حدیثی از امیرالمومنین (ع) خطاب به جوانان توجه کنیم که فرمود: شرف و حیثیّت انسانی خود را با ادب، و دین خود را با دانش حفظ کنید.
خیلی حرف مهمّی است. دانش، دین را حفظ می‌کند؛ این منطق اسلام است.
🔹پس کسب و ترویج علم و معرفت دین اصل اول برای کار است چه برای خود مسئولین فرهنگی و چه برای مخاطبین کار فرهنگی! باید معارف دین را به گوش همه رساند.

براین اساس مسؤولان #تشکل‌های_فرهنگی باید توجه کنند که تربیت، در هر زمینه ای که باشد، به ناچار نیازمند تعلیم است؛ زیرا مربی برای تربیت متربی ناچار است که او را از حقایق و مطالبی آگاه کند تا وی با آگاهی از آنها و عمل برطبق موازین آموخته شده، به رشد و پرورش ابعاد مختلف روحی و معنوی خود بپردازد. بنابراین تعلیم و آموزش، درواقع اولین شرط لازم برای تربیت به شمار می آید. پس لازم است مسئولین فرهنگی اسباب تعلیم و تربیت خود را با انواع روش ها اعم از مطالعه، کلاس های اخلاق و … فراهم کرده و مکرر درباره وظایف خود و دغدغه های فرهنگی مجموعه فکر کنند.

باید تلاش کرد که سیستم تربیتی اسلام را شناخت. بخش عمده ای از #خلأ_بی_ابزاری و بی روشی موجود در #کار_فرهنگی کشور درواقع ناشی از « شناخت نداشتن » از سیستم تربیتی اسلام است.
سیستم اسلام بسیار دقیق است و حتی برای تقسیم عادلانه ی نگاه معلم بین دانش آموزان نیز توصیه های لازم را در خود دارد. این ما هستیم که از ابعاد و ظرایف آن بیخبریم. در حقیقت مکتب الهام بخش اسلام، مالامال از دستورهای اخلاقی و تربیتی دربار ه ی انسانهاست.
این دستورها را میتوان از لابلای آیات قرآن و سیره ی عملی اهل بیت(ع) بیرون کشید و متناسب با آن عمل کرد.

.

هنر ارتباط مؤثر
(روشهای ارتباط با مخاطب)

💢بخش چهارم

در قسمت قبلی خدمت شما عرضه داشتیم که تیپ‌های رفتاری شامل بصری، سمعی، لمسی هستند.
اما چطور با این‌ها برخورد کنیم؟ اگر یک دقتی در تعریف این سه تیپ داشته باشیم روش برخورد با آن‌ها هم مشخص می‌شود. مثلاً بصری‌ها هیجان بالایی دارند، خوب ما هم باید هیجانی باشیم وقتی که دارد مطلبی را تعریف می‌کند پر هیجان است و یعنی فضایی را برایش فراهم کنیم که بتواند این را پر هیجان بیانش کند چون بصری‌ها از چیزهایی که دیدن تعریف می‌کنند به همین خاطر بهشان می‌گویند دیداری.
فلذا وقتی آن‌ها را بخواهیم تحسین کنیم یک کادوی زیبا یک شاخه گل زیبا آن‌ها را خیلی شاد می‌کند
سمعی‌ها زیبا سخن می‌گویند، سعی کنیم ماهم با آن‌ها زیبا سخن بگوییم. اسمشان را زیبا صدا بزنیم، این‌ها روش‌های برخورد با سمعی‌ها است. وقتی که در جمع هستند اسم آن‌ها را با زیبایی یاد بکنیم، این خیلی کمک می‌کند وقتی می‌خواهیم با آن‌ها سخن بگوییم صحبت کردن با آن‌ها زیبا باشد از کلمات رکیک استفاده نکنیم، از کلمات نا زیبا استفاده نکنیم، از کلمات زیبا استفاده کنیم. این‌ها باعث می‌شود سمعی یک مقداری بیشتر به سمت ما تمایل داشته باشد.
و لمسی‌ها، شاید بیشترین اشتباه برخورد را با لمسی‌ها داریم. لمسی‌ها گفتیم ساکت گوشه گیرند، به همین خاطر بعضاً با فکر می‌کنیم مریض هستند، بعضاً فکر می‌کنیم مشکل دارند، نه این‌ها مشکل ندارند خدا خواسته که این‌ها لمسی باشند خدا خواسته که این‌ها ساکت باشند چون نیاز است.
در اجتماع ما هم نیاز است. در بعضی از مشاغل بعضی از جاها ما نیاز به لمسی داریم در بعضی جاها نیاز به بصری داریم. این قوه لامسه قوی‌تری دارد باید مواظب باشیم .
یک دوستی می‌گفتند: که در حرم امام رضا علیه‌السلام بودم کنار ضریح دستم را آوردم بالا آرنج دستم خورد به بغل دستی‌ام، گفت: آقا چه خبرته! گفتم: آقا آرام خورد بهت. لمسی‌ها قوه‌ی لامسه قوی دارند یک ضربه ای که در نظر ما خیلی مختصر باشد اما در بدن آن‌ها خیلی شدت پیدا می‌کند.
حالا لمسی‌ها را چگونه بر خورد کنیم؟ لمسی‌ها را ما نباید کار بگیریم. این‌ها آرام می‌آیند در جمعی می‌نشینند یک جایی می‌نشینند که دید نداشته باشد، معمولاً جلو نمی‌نشینند، نقطه شلوغی نمی‌نشینند، گوشه ای می‌نشینند و صحبت‌ها را گوش می‌کنند. اتفاقاً در مورد لمسی‌ها می‌گویند عمیق‌ترین انسان‌ها لمسی‌ها هستند. ریزترین نکات را می‌فهمند. گفتم قوه‌ی لامسه‌ی قوی دارند حس قوی‌تری دارند به همین خاطر عمیق‌ترین انسان‌ها هستند. فکر نکنید که آن‌ها نمی‌فهمند، نه! می‌فهمند. پس اگر لمسی‌ها را کار نداشته باشیم بزاریم در یک جمع بیایند و بروند بیایند و بروند مرور زمان یک لمسی را در یک جمع خاص یواش یواش بصری می‌کند. یعنی کار به جایی می‌رسد که این لمسی در این جمع تبدیل می‌شود به یک بصری. چرا؟ چون این جمع را خوب شناخته با این جمع راحت شده به قول قدیمی‌ها یخ او باز شده است با این جمع خاص فقط حالا می‌شود بصری. حالا دیگر هیجانش بیشتر می‌شود تعاملات بیشتری دارد این خیلی بهتر می‌شود.
پس نگاه کنید بصری‌ها هیجان بیشتری می‌خواهند فضای شلوغ می‌خواهد داشته باشد فضای پر رفت و آمد داشته باشند. اجازه بدهیم حرف‌هایشان را بزنند مسئولیت اجرایی بدهیم به بصری‌ها. سمعی‌ها را اجازه بدهیم بخوانند یک کتابی می‌خواهیم خوانده شود سر کلاس اجازه بدهیم اینان بخوانند. می‌خواهید متنی خوانده شود اجازه دهید این‌ها بیایند کنفرانس دهند.
ولی لمسی‌ها را کاریشان نداشته باشید به مرور زمان کار به جایی می‌رسد خودش می‌آید .
ببخشید اجازه می‌دهید این دفعه من این کار را انجام دهم؟ این نشان می‌دهد در این جمع یخش باز شده یواش یواش این به این جمع عادت کرده حالا آمده از شما می‌پرسد.
کی ما فکر کنیم که لمسی‌ها دیگر الآن زمانش است که، ما بهشان اجازه دهیم، مسئولیت دهیم و بیاریمشان وسط جمع. زمانی که خودشان اعلام کنند خودش می‌آید می‌گوید.
این‌گونه نیست که جاهای دیگر هم این طوری است. گاهی وقت‌ها دیده اید مادرها می‌گویند این در خانه خیلی خوب است الآن نمی دانم این جا چقدر ساکت است این در خانه همان جمعی است که یخش باز شده ولی بیرون این‌طوری نیست فلذا دقت داشته باشید اصرار نکنیم مربی های ما همه جا همانطوری باشند که در حلقه هستند شاید جاهای دیگر این‌طوری نباشند این به خاطر آن قوه‌ی لمسی بودن است.

#روشهای_ارتباط_مؤثر
مربی محور،مسجد مدار
@morabi_masjed

مربی محور،مسجـد مدار, [۱۹٫۱۲٫۱۶ ۱۰:۴۶]
تربیت انقلابی در بیان امام خامنه ای

🔹امام(ره) در بیانیه‌ای فرمودند: «فتح الفتوح انقلاب اسلامی ساختن جوانانی از این قبیل است.» واقعا فتح الفتوح، یعنی ساختن انسان صالح.

در نگرش به عرصه فرهنگی کشور، ما باید به تربیت نیروی انسانی توجه کنیم. برای یک کشور، نیروی انسانی همه چیز است. ما اگر نیروی انسانی نداشته باشیم، هیچ چیز نداریم. (۲۱/۹/۶۸)

🔹حقیقتا این واقعیتی است که برای یک انقلاب، انسان سازی از همه چیز مهم‌تر است.
اگر انقلاب، انسان سازی نکند، هیچ کاری نکرده است؛ زیرا دنیا بدون انسان صالح یک پدیده بی جان و کور و تاریک است. (۱۰/۱۰/۶۹)

#امام_خامنه_ای
#کادر_سازی
مربی محور،مسجد مدار
@morabi_masjed

مربی محور،مسجـد مدار, [۲۰٫۱۲٫۱۶ ۱۰:۴۱]
اصول تربیت اسلامی

اگر بتوانیم همین اصول را برای خود و مجموعه جا بیندازیم مطمئنا جامعه ما به آن رشد متعالی خود خواهد رسید.

۱) اصل نیت داشتن و انگیزه الهی (انما الاعمال بالنیات)

۲) اصل اختیار و آزادی (لا اکراه فی الدین)

۳) اصل تکلیف و مسئولیت (ما مامور به وظیفه ایم نه نتیجه)

۴) اصل تقدم تزکیه بر تعلیم (ویزکیهم و یعلمهم الکتاب)

۵) اصل مداومت و پویایی در تربیت (ان الذین قالو ربنا الله ثم استقامو)

۶) عبادت

۷) تلفیق ایمان و عمل

۸) توام ساختن علم و عمل

۹) تربیت عملی یا پیروی از سیره

۱۰) تبعیت از عقل در تربیت اسلامی

۱۱) امر به معروف و نهی از منکر

۱۲) مجاهده در راه حق

۱۳)‌ پاداش و تنبیه

۱۴) توبه و انابه

۱۵) پند و اندرز دادن

۱۶) تربیت از طریق ذکر ‌الگو

۱۷) تربیت از راه عبرت گرفتن از سرگذشت اقوام و ملل گذشته

۱۸) خودشناسی و خداشناسی

۱۹) دشمن شناسی که شامل شناخت شیطان‌ و شگردهای گمراه کنندگی او و بیان ابعاد تهاجم فرهنگی دشمن می‌شود

۲۰) توبه و توجه مدام به این نکته تربیتی که همواره راه بازگشت به سوی خدا برای انسان‌ها باز است

۲۱) تفکر و تدّبر (تفکر یعنی به مغز مواد خام دادن و تدّبر یعنی تجزیه و تحلیل این مواد)

۲۲) انتقال ارزش‌ها( شامل فرهنگ ارزش‌ها و سایر ارزش‌های زندگی انسان مثل ارزش‌های عمر و جوانی)

۲۳)هجرت (مانند تغییر محل سکونت فرد از محله نامناسب و دور نگه‌داشتن متربّی از بدیها بخصوص برای مدیریت خوابگاه ها)

۲۴) تقویت اراده افراد

۲۵) دعوت مداوم به کار، تلاش و سازندگی و دوری از کسالت

۲۶)به کار گیری روش مشارطه،‌ مراقبه و محاسبه

و…

در این باب حرف بسیار است که باید با مطالعه منابع ارزشمند دینی و هم صحبتی با علما تا حد امکان از این منابع فیض، توشه برای خود و دیگران برداشت.

.

صد نکته در شناخت دنیای پسران ویژه والدین و مربیان

👈بخش هفتم

«پسر ها تحت توجه یکی از وابستگان مذکر خود عالی عمل می کنند»

✅پسر ها در تمام خانواده ها به خوبی عمل می کنند، اما وقتی که تحت توجه یک مرد دلسوز قرار گیرند، امینت بیشتری احساس می کنند.
این مرد ممکن است پدر، قوم و خویش، همسایه، رهبر جوانان یا فردی مربوط به مدرسه باشد.
بررسی ها نشان می دهند که هر چه این رابطه ی خاص زود تر برقرار شود، مفید تر خواهد بود در غیر این صورت، ضرب المثل:«دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است» یقیناً مصداق پیدا می کند.
پسر ها به سه دلیل از داشتن این رابطه خاص با شخص بهره میبرند:
🔸نخست:
بودن با کسی که آشکارا از همراهی با او لذت می برد و به آنچه که او انجام می دهد علاقه مند است و این موجب می شود که خود را باور کند.
🔸دوم:
داشتن رابطه ای خوب با یک مربی مذکر الگویی مثبت به او نشان می دهد که در آینده می تواند به چگونه فردی تبدیل شود.
🔸سوم:
ویژگی های فردی آن شخص، درک او را نسبت به مردم افزایش خواهد داد و انتخاب های او را در مورد چگونگی رفتار ها گسترش می دهد.

🔹🔸وظیفه والدین:
✅علایق پسر خود را شناسایی کنید و از همسایه های بپرسید که آیا آن ها هم علایق و سرگرمی های مشابهی دارند و آیا می توانند با پسرتان همراهی کنند.

🔹🔸وظیفه مربیان:
✅تحقیقات نشان می دهد که پسر ها به کمک یک مربی که توجه خاصی به آن ها نشان می داده و آن ها را به خاطر خودشان قبول داشته، یک زندگی سرشار از آسیب را ترک کرده انند و غالباً این مربی از تاثیر خود بی خبر بوده است.
✅از آسیب پذیری هر فرد و نیاز وی به اینکه حرف هایش شنیده و فهمیده شود، آگاه باشید.

منبع:صد نکته در شناخت دنیای پسران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *