داستان سید ابوالحسن

..سید ابوالحسن اصفهانی

از ایشان نقل شده است که فرموده بود: (وقتی از اصفهان به نجف برای تحصیل آمدم، وضع مادی ام بسیار سخت بود. کفشم پاره بود، در حین راه رفتن به گونه ای می رفتم که مشخص نباشد. مرحوم آخوند در ماه یک لیره عثمانی می داد که باید از همان خرج عائله مان را هم می دادیم.) مرحوم آیه اللّه مرعشی نجفی می فرمود: (روز عیدی بود دیدم، صاحب خانه آقای اصفهانی اثاثیه ایشان را انداخته بیرون و می گوید: حال که پول اجاره نداری، برو بیرون.

هرچه ایشان اظهار ناداری و ناتوانی می کرد، او نمی پذیرفت. ناراحت شدم، جلو رفتم به آن مرد عرب گفتم: آیا ایشان را می شناسی؟ او، از بهترین شاگردان مرحوم آخوند است.به او مهلت بده، اجاره ات را می پردازد. با التماس من راضی شد به آقا مهلت بدهد.)
.
.
چون خود سختی دیده بود، به فکر زندگی طلاب بود. علاوه بر حوزه نجف، به طلاب سامر، کربل، مشهد، قم و… شهریه می داد. به سادات و علویان کاظمین رسیدگی می کرد.
.
لذا، پس از فوت، نیم میلیون تومان بدهی داشت که برخی از تجار تهران، با اجازه آیه اللّه بروجردی، بدهیهای ایشان را پرداختند. .

از نظر سیاسی، خیلی هوشیار بود. بعد از مغلوب شدن آلمان در جنگ، سفیر انگلیس، به همراه کنسول ایران وعراق، به خدمت ایشان می رسند. به خیال این که ایشان، به لحاظ مرجعیت علی الاطلاقی که دارد، حتماً دارای تشکیلات کذایی است و باید به گونه ای در آن نفوذ کرد. وقتی وارد منزل سید می شوند، پیرمرد عمامه به سری را می بینند گوشه ای نشسته و به انجام کارهای روزانه خود مشغول است.

با تعجب می گویند:

ما فکر می کردیم شما تشکیلات دارید و… ولی خود همه کارهایتان را انجام می دهید! فرستاده انگلیس می گوید: آقا! مانذر کرده بودیم اگر در این جنگ پیروز شدیم، پولی را به شما بدهیم، تا به مصرف لازم برسانید.

ایشان در پاسخ می گوید: شما در این جنگ خسارت زیاد دیده اید، خانه ها ویران شده بچه های زیادی یتیم و بی سرپرست شده اند و… خودتان به این پول نیازمندترید تا ما.

آن گاه، دو برابر بر پول فرستاده انگلیس، می افزاید و به وی می دهد ومی فرماید:

اینها را صرف بچه های یتیم و زنهای بی سرپرست و بنای ساختمانهای ویران شده کنید.

با این کار، هم عزت و آقایی اسلام را به رخ
آنان می کشد و هم نقشه آنان را خنثی کردند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *