جلوگیری از تحریک و هیجان میل جنسی

جلوگیری از تحریک و هیجان میل جنسی:

روش اول : جلوگیری از تحریک و هیجان میل جنسی
اگر این میل در نوجوانی به هیجان آید ، جلوگیری از عواقب بعدی کاری بسیار دشوار است . از این رو باید در این مورد به اصل « پیشگیری » بسیار بیشتر از «درمان» توجه داشت

برای این منظور محیط خانواده نباید چنان باشد که به این انگیزه ی نیرومند دامن بزند یا آن را به هیجان آورد . طرز پوشیدن و آرایش مادر و خواهران در خانه نباید چنان باشد که زمینه ی انحراف را در پسران نوجوان فراهم آورد . معمولا بیشتر مادران به این نکته توجه نمی کنند و تنها به این علت که آنها نسبت به پسران خود محرم هستند، حدود لازم را بکلی نادیده میگیرند .

در برخی خانواده ها معمول است که بانوان در منزل آن طور که باید پوشش را رعایت نمی کنند و تصور می کنند که چون مادر نسبت به فرزندان و خواهر نسبت به برادر محرم اند ، رعایت پوشش نزد آنان ضرورتی ندارد . حال آن که محرمیت به تنهایی برای جلوگیری از انحراف فکر و تحریک غریزه در جوان کافی نیست . چه بسا ممکن است مراعات نکردن پوشش در محارم ، موجب تحریک غریزه ی جنسی او شود و مشکلاتی برایش به وجود آورد. این نکته در لابلای نامه ها و اظهارات نوجوانان دیده و شنیده می شود . البته منظور این نیست که مادر یاخواهر در نزد محارم خود دقیقا همان پوشش را که نزد غیر محارم باید داشته باشند ، به کار گیرند ، مسلما چنین محدودیتی در کار نیست اما در عین حال سهل انگاری در این زمینه نیز صحیح و روا نیست .

چه بسا آنها فرزندان خود را از نیازهای جنسی و توجه به این نیازها مبرا می دانند .اما حقیقت این است که با آمادگیهای فوق العاده ای که نوجوان در این زمینه دارد ، با هر جرقه ای ممکن است این آتش زیر خاکستر در درون او شعله ور شود و کار را دشوار سازد

روابط بین پدر و مادر و گفتگوها و نوع برخورد آنها با هم ( از لحاظ مسائل زناشویی ) بویژه رفت و آمد های خانوادگی و فامیلی و جو حاکم بر این روابط از جمله عوامل مهمی هستند که نباید از آنها غافل بود .

در بعضی خانواده ها چندان قید و بندی در روابط زن و مرد وجود ندارد و زنان و دختران بدون مراعات اصل پوشیدگی با مردان و پسران همنشینی می کنند اولین قربانیان این روابط آزاد نوجوانان و جوانانی هستند که در این روابط و رفت وآمدها پیوسته درمعرض تهییج و عواقب ناشی از آن قرار میگیرند.

همچنین است خانواده هایی که به علت سهل انگاری به تماشای فیلمهایی می نشینند که دیدن آنها برای فرزندانشان بسیار زیانبار و مخرب است . در این خانواده پدران و مادران به دست خود موجبات انحراف ، پراکندگی حواس و فشارهای روحی را در فرزندان خود فراهم می آورند که قبل از هر کس ، خود باید تاوان این بی توجهی را بپردازند .
استفاده صحیح از اوقات فراغت
بیکاری ، تنهایی ، نداشتن تحرک وفعالیت ، نداشتن سرگرمیهایی که توجه وعلاقه ی نوجوان را به خود جلب کند از عوامل ایجاد انحراف و بزهکاری در نوجوانان است . در این سنین نوجوانان از انرژی زیادی برخوردارند که باید به گونه ای سالم مصرف شود و در وجود آنها انباشته نگردد . از این رو به تناسب امکانات خانواده تدابیری اندیشیده شود که نوجوان اوقات فراغت خود را بویژه در ایام تعطیل تابستان در راههای مفید و سالم مصرف کند .
ورزش ، کوهنوردی و سرگرمیهای علمی در این دوران بسیار مفیدند. تحقیقی که درباره ی عده ای از دانش آموزان بزهکار صورت گرفته است نشان می دهد که بیش از نیمی از این دانش آموزان به ورزش بی علاقه بوده اند . از این رو گسترش مراکز ورزشی و تشویق و ترغیب نوجوانان از سوی والدین برای شرکت در گروههای ورزشی سالم و کنترل شده ، در این دوران بسیار مفید و ضروری است .

بعضی خانواده ها که از امکاناتی بیشتر برخوردارند می توانند لوازمی از قبیل کامپیوتر در اختیار فرزندان خود قرار دهند که هم اوقات فراغت آنها را پر می کند و هم به آموزش آنها کمک می کند .( البته با نظارت غیر مستقیم والدین ) . آموختن تعمیر لوازم الکترونیکی نیز اشتغال مفیدی برای پسران است . اشتغال به باغبانی ، پرورش حیوانات خانگی در بعضی مناطق ، کار و سرگرمی مفید دیگری است .

خیاطی ، گلدوزی ، آشپزی و برخی هنرهای دستی دیگر برای دختران بسیار لازم و مفید است . همچنین مشارکت در فعالیتهای اجتماعی و بویژه کارهای عام المنفعه و نیکوکارانه ( همراه با کنترل ) برای نوجوانان بسیار سازنده است و روح ارزش گرای آنها را ارضا و پرورش می دهد . عادت دادن فرزندان به مطالعات سالم و سازنده از همان دوران کودکی بسیار مفید و ثمر بخش است .

تقویت روحیه ی علمی و حماسی در سلامت روحی و اخلاقی نوجوانان بسیار موثر است .

پدر و مادر باید در انتخاب کتاب نظارت داشته باشند تا فرزندانشان به دام کتابها و مجله های فاسد و گمراه کننده نیفتند. اما در کنار مطالعه باید به فراگیری مهارتهای عملی نیز توجه کرد تا هم مطالعه برای فرد خسته کننده و ملال آور نب
اشد و هم استعدادهای او در زمینه های گوناگون رشد کند . فراگیری این قبیل مهارتها برای زندگی آینده ی افراد بسیار مفید است .

سرگرمیهایی که شعله های هوس و شهوت را در نوجوان دامن می زند ، بسیار مضر و خطرناک است .

این سرگرمیها جو فکری و روحی آنها را آلوده می کند و زمینه را برای انحراف اخلاقی او فراهم می سازد . استفاده از موسیقی مبتذل و ترانه های محرک شهوت از این گونه است . بویژه نوجوان زمینه ای بسیار آماده برای این نوع تحریکات دارد و گاهی کوچکترین عامل هیجانات شهوانی شدیدی در او ایجاد میکند . موسیقی نامناسب ، کتابها و نشریات محرک به تخیل نوجوان دامن می زند و خیال و شهوت را در هم می آمیزد وآنها را از لحاظ روحی در شرایطی خطرناک قرار میدهد . جامعه هایی که این قبیل چیزها را دراختیار نوجوانان قرار می دهند بیشترین مشکل را در ارتباط با نوجوانان دارند .

گسترش خشونت ، اعتیاد ، بزهکاری ، جنونهای جنسی ، تجاوز به کودکان و … از رایج ترین نابسامانیها در کشورهای غربی است که ریشه در سبک زندگی و نوع تربیت آنها دارد . ( در سالهای اخیر در مطبوعات و رسانه های گروهی کشورهای غربی آمارهای تکاندهنده ای از تجاوز به کودکان خردسال توسط اطرافیان و نزدیکترین افراد خانواده منتشر شده و می شود که بسیار رقت آور است و نشان می دهد که وجود آزادیهای بی قید و شرط در روابط جنسی به چه فجایعی منتهی شده است تا آن جا که حتی کودکان بی گناه دوساله نیز در محیط خانه از امنیت لازم برخوردار نیستند. )

برای جلوگیری از رواج این گونه سرگرمیهای مخرب باید برنامه ی سالمی برای پر کردن اوقات فراغت نوجوانان داشت . هر خانواده به تناسب امکانات خود باید اشتغالات و سرگرمیهای مفید برای فرزندان و نوجوانان خود در نظر بگیرد تا هم از مفاسد بیکاری و بطالت در امان باشند و هم مهارتها و آموزشها مفیدی را که به درد زندگی آینده ی آنها می خورد ، فرا گیرند .

نکته دیگری را نیز در این زمینه باید مورد توجه قرار دارد . پرخوری ، زیاده روی در استفاده از غذاهای مقوی و پر انرژی ، استفاده از غذاهای محرک ، خواب و استراحت بیش از اندازه ، برخورداری از رفاه زیاد ( رفاه زده و راحت طلب بار آمدن ) از جمله عواملی هستند که نیروهای اضافی را در بدن نوجوان انباشته می کنند و زمینه را برای تحریکات مداوم جنسی فراهم می سازد .

نتیجه آن که ، داشتن زندگی پرتحرک و مثبت و هدفدار و پرهیز از تنهایی و بیکاری و بطالت برای سلامت روانی و اخلاقی نوجوانان بسیار لازم و ضروری است .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *