توفیق در تحصیل چیز دیگر است

…………………تهیه نان
.
آیت الله العظمی بهجت(ره)
سیّد بحرالعلوم ـ رحمه اللّه ـ با آن همه برکات، از لحاظ سنّ کمتر از شیخ انصارى ـ رحمه اللّه ـ عمر کرده است! و شهید اول ـ رحمه اللّه ـ چه قدر کتاب هاى نافع و قوى و متین دارد. توفیق در تحصیل چیز دیگر است، توفیق به کثرت اشتغال نیست.
.
.
خیلى خطرناک است که ندانیم قُدما چه راهى را مى رفتند! دلیل عقب ماندگى ما آن است که اموال شبهه ناک مصرف مى کنیم، و مال شبهه ناک، ایجاد تردید و شبهه مى کند، و به قدر ضرورت و نان خالى اکتفا نمى کنیم.
.
.
این ها است که در تحصیل ایمان و یقین و توفیق در تحصیل و آثار و برکات آن اثر دارد.
لذا بعضى از علما خودشان در خانه نان تهیه مى کردند، تا از جهت طهارت و حلیّت آن مطمئن باشند. تصرّف در مالى که صاحب آن راضى نیست و مصرف کردن آن، در علمیّات و عملّیات ما اثر مى گذارد.
ناصرالدّین شاه به مرحوم کَنى(۱) خیلى احترام مى گذاشت، لذا او را از پرداخت مالیات معاف کرده بود. ولى مرحوم کَنى به او گفت: خواهش مى کنم دستور دهید از املاک ما هم مالیات بگیرند! و مقصودش این بود که از هر جا کم کنند، به دیگران مى افزایند، و ازما که مالیات نمى گیرند، به جاى آن از دیگران بیشتر مى گیرند.
.
.
علماى ما، در مصرف قناعت مى کردند، و به دیگران رسیدگى مى کردند! اما ما راهى را رفتیم و مى رویم که نه به خودمان پرداختیم، و نه به دیگران رسیدگى کردیم؛ بلکه در اثر قناعت نکردن و غَوْر در مادیّات و تجمّلات زندگى همیشه مقروض هستیم. قرض در حقیقت مغلول کردن(۲) نقدى است. خدا مى داند که انسان چه قدر باید تلاش کند و از کجا بیاورد، تا قرضش را ادا نماید.

۱٫ عالم بزرگ، ملاّعلى تهرانى کنى (۱۲۲۰ ـ ۱۳۰۶).
۲٫ در زنجیر و بند کردن خود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *